1098

بی‌بی‌سی و فقر اقتصادی در ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   سیاه نمایی بی بی سی از فقر اقتصادی در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، گسترش فقر اقتصادی در ایران را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با بیان آماری از افزایش فقر اقتصادی در ایران خبر داده و این موضوع را بهانه ای برای سیاه نمایی علیه وضعیت داخلی کشورمان قرار داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش نوشته است: «پرویز فتاح، رئیس "کمیته امداد امام خمینی" می‌گوید با احتساب ۸۱۲ هزار تومان برای خط فقر، حدود ۱۱ میلیون نفر در ایران زیر این خط زندگی می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، پرویز فتاح گفته است: "تعریف خط فقر به تعیین شاخص از سوی افراد مختلف بستگی دارد، به طور مثال با تعیین حداقل حقوق ۸۱۲ هزار تومانی، ۱۱ میلیون نفر فقیر را شامل می‌شود و با تغییر این مبلغ تعداد فقرا نیز تغییر می‌کند."

خط فقر حداقل درآمد برای زندگی در یک کشور است و افرادی که زیر این خط قرار می‌گیرند قادر به تأمین حداقل نیازهای اساسی خود نیستند.»

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز آورده است: «بعضی از آمارهای غیر رسمی می‌گویند ۱۰ درصد از جمعیت ایران ماهانه بالای ۱۶ میلیون تومان درآمد دارند.

این آمار و ارقام در حالی اعلام می‌شود که از سال ۱۳۸۶ به بعد آماری رسمی درباره تعداد افراد زیر خط فقر در ایران اعلام نشده است.

به گفته کارشناسان آماری که نهادهای زیر مجموعه دولتی ارائه می‌دهند تنها مربوط به افرادی است که در کمیته امداد به دلیل شرایط ثبت شده‌اند و بسیاری که از این امکان استفاده نکرده‌اند در برآوردها از قلم افتاده‌اند.

کارشناسان اقتصادی در این سال‌ها با توجه به نرخ تورم و آمار هزینه خانوارها خط فقر را تا ۳ میلیون تومان تخمین می‌زنند، اما مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به استناد مراجع غیر رسمی در سال ۱۳۹۵ این رقم را یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرد.»

اما این سیاه نمایی ها در خصوص وضعیت داخلی ایران توسط رسانه ای انگلیسی در شرایطی صورت می‌گیرد که در این کشور وضعیت به مراتب بحرانی تر است.

بر اساس گزارش بنیاد خیریه "جی آر اف"، بیش از 13 میلیون نفر در انگلیس زیر خط فقر قرار دارند که 6 میلیون و 700 هزار نفر از آنان دارای شغل هستند و شش میلیون و 300 هزار نفر نیز بیکار و یا بازنشسته و مستمری بگیر می‌باشند.

برخی منابع اماری دیگر و تحقیقات به عمل آمده حتی تعداد افرادی که زیر خط فقر هستند را در انگلیس حدود 20 میلیون نفر نشان می‌دهند که به عبارتی نشان می‌دهد که بیش از یک پنجم جمعیت انگلیس در زیر خط فقر حضور دارند.

 بر اساس تحقیقات بنیاد جوزف رون‌تری، در سال‌های 2014 تا 2015 حدود 19 میلیون نفر از مردم انگلیس در زیر خط فقر حضور دارند که سهم قابل توجهی از این تعداد را کودکان شامل می‌شوند.

بر اساس گزارش مذکور از این 19 میلیون نفر که حدود یک سوم جمیت بریتانیا را تشکیل می‌دهند، 6 میلیون کودک هستند که 45 درصد از جمعیت کل کودکان بریتانیا را تشکیل می‌دهند.

گزارش اخیر همچنین اذعان دارد که بیش از 14 درصد از جمعیت بازنشستگان انگلیس زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل