1099

بی‌بی‌سی و قحطی در یمن

6 سال قبل

هم رسانی

   نگرانی های ناقص بی بی سی برای قحطی در یمن

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با پرداختن به گزارشی که توسط سازمان ملل متحد منتشر شده است، از قحطی در یمن خبر می‌دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، با استناد به بیانیه اعلامی از سوی سازمان ملل متحد، از وجود قحطی در یمن خبر داده و در این خصوص ابراز نگرانی کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «سازمان ملل: یمن در آستانه قحطی است»، می‌نویسد: «امدادرسان‌های سازمان‌های خیریه جهانی می‌گویند که جنگ در یمن ارسال کمک‌های بشردوستانه را به یمن غیرممکن کرده است. استیون اوبراین، از مقام‌های ارشد سازمان ملل، هشدار داده است که خطر قحطی مردم یمن را تهدید می‌کند.

در حالی که یمن در آستانه قحطی قرار دارد، کشتی‌های حامل کمک‌های غذایی نمی‌توانند از طریق دریای سرخ وارد بندر حدیده در غرب این کشور شوند.

سازمان صلیب سرخ جهانی گفته است که مجبور شده ارسال کمک به بندر حدیده را متوقف کند.

طرفین درگیر جنگ در یمن امنیت امدادرسان‌های سازمان‌های خیریه جهانی را در این کشور تضمین نکرده‌اند.»

شبکه سلطنتی انگلیس در ادامه نیز عنوان می‌کند: «بندر حدیده به تازگی مورد هدف هواپیماهای جنگی ائتلاف تحت رهبری عربستان قرار گرفته است که از دولت یمن در جنگ با شورشیان حوثی حمایت می‌کند.

صلیب سرخ می‌گوید هزاران نفر از شهروندان یمن به دلیل سوء تغذیه و مشکلات پزشکی در خطر مرگ هستند. استیون اوبراین، رئیس کمک‌های اضطراری و انسان‌دوستانه در سازمان ملل، گفته است: "هفت میلیون نفر نمی‌دانند که وعده غذایی بعدی‌شان قرار است از کجا بیاید و با یک تهدید جدی قحطی روبرو هستیم."

صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارشی که ماه گذشته منتشر کرد گفت در یمن حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر دچار "سوء تغذیه شدید" هستند که از این تعداد بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کودک هستند.

نماینده سازمان ملل در یمن گفته است از هر هزار کودک در یمن، ۶۳ کودک پیش از رسیدن به ۵ سالگی جان خود را از دست می‌دهند.

از زمان شروع درگیری‌های داخلی در یمن که یکی از فقیرترین کشورهای منطقه است، بیش از ۳ میلیون نفر آواره شده‌اند.»

اما این در حالی است که یکی از قطعه‌های جورچین بدبختی‌های امروز مردم یمن، از دید بی‌بی‌سی دور مانده و یا بهتر است بگوییم در مقابل آن این شبکه وابسته به دولت انگلیس، چشمان خود را بسته است.

آیا در قحطی انسان‌ساز این روزهای یمن، غرب به ویژه انگلیس و آمریکا نقشی ندارند؟!

تسلیحات انگلیسی نقش بسزایی در ویرانی یمن و قتل عام مردمان ایفا کرده‌اند. در خرابه‌های این کشور به وفور آثار موشک‌ها و سلاح‌های ساخته شده در کارخانه‌های انگلیسی را می‌توان مشاهده کرد.

تنها در سالِ اولِ تهاجمِ مرگبار عربستان سعودی به یمن، دولت انگلیس مجوز فروش تسلیحات مختلف از قبیل انواع موشک‌ها، بالگرد، پهپاد، جنگنده و ... به ارزش 3.3 میلیارد پوند را به این کشور صادر کرده است.

هر چند وقت یک بار شاهد گزارش‌های نهادهای بین المللی مختلف از قبول عفو بین الملل و ... در این رابطه هستیم که بر نقش آفرینی پر رنگ انگلیس در درگیری‌های یمن و حمایت‌های مختلف سیاسی و نظامی‌اش از آل سعود در این تجاوزها تأکید می‌کند.

آن‌ها بارها انگلیس را از فروش تسلیحات مختلف به عربستان که درگیر این جنگ است بازداشته‌اند اما انگلیس با دهن کجی آشکار به همه این درخواست‌ها، به این تجارت مرگبار خود ادامه می‌دهد و با کسب درآمد از این راه، یمن را به این قحطی می‌کشاند.

شواهد مختلف و اظهارات مقامات متعدد عربستانی از جمله عادل الجبیر، وزیر امور خارجه این کشور نیز نشان می‌دهد که نقش انگلیس در این موضوع، تنها در فروش سلاح خلاصه نمی‌شود و فرماندهان ارشد نظامی انگلیسی در کنار فرماندهان نظامی ایالات متحده آمریکا در اتاق‌های فرماندهی و راهبری حمله به یمن حضوری فعال دارند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل