1100

نگرانی انگلیسی برای خشونت خانگی در ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   خشونت خانگی، از انگلیس تا ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی تصویری به بحث خشونت خانگی در ایران پرداخته و به عنوان یک رسانه انگلیسی از این وضعیت در ایران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی تصویری که اخیراً منتشر کرده است، با بهانه اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران، ضمن بیان آماری از وضعیت خشونت خانگی در ایران، به عنوان یک رسانه دولتی در انگلیس، به وضعیت موجود در ایران اعتراض کرده و از آن ابراز نگرانی کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که توسط "سعیده هاشمی" خبرنگار خود تهیه کرده است، با تأکید بر این که «خشونت خانگی یکی از رایج‌ترین ناهنجاری‌ها در جامعه ایران است»، می‌آورد: «علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در یادداشتی در وب‌سایت شخصی خود از لزوم «زیست اخلاقی» در جامعه ایران حرف زده و در حاشیه آن به آماری نگران کننده اشاره کرده. اینکه در یک سال بیش از ۷۰ هزار مورد همسر آزاری ثبت شده که می‌شود بیشتر از 190 مورد در روز. او به روند رو به افزایش کودک آزاری هم اشاره کرده. اگر موارد بسیاری را که به گفته کارشناسان ثبت نمی‌شوند هم در نظر بگیریم، این ارزیابی علی ربیعی درست است که همسرآزاری از جمله "رایج‌ترین" ناهنجاری‌های جامعه ایران است. البته همسرآزاری در کنار کودک آزاری چندان مفهومی غیر از خشونت خانوادگی ندارد.»

این در حالی است که وضعیت خود انگلیس در خشونت خانگی به ویژه علیه زنان، بسیار وخیم است به طوری که گزارشگر ویژه خشونت علیه زنان سازمان ملل متحد نیز در گزارشی پس از بررسی وضعیت انگلیس، به وخامت آن اذعان نموده است.

تحقیقات این گزارشگر ویژه نشان می‌دهد که 30 درصد از زنان انگلیسی از سن 16 سالگی خشونت قربانی خشونت خانگی بوده است.

تنها در طول یک سال و از سال 2012 تا 2013، 77 زن در انگلیس بر اثر خشونت خانگی جانشان را از دست داده‌اند.

رشیده مانجو، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد ازدواج اجباری را بخش دیگری از خشونت‌های خانگی در انگلیس برشمرد و در نتایج تحقیقات خود تأکید کرد: "صرفاً در سال 2013 تعداد 1302 مورد ازدواج اجباری ثبت شده که در آن حدود 40 درصد از قربانیان زیر سن 18 سال بوده‌اند. در میان دخترانی که به زور مجبور به ازدواج شده بودند، حدود 97 نفر از آنان دچار معلولیت جسمی و یا ذهنی بوده‌اند. همچنین با اشاره به اینکه اکثر کسانی که ازدواج اجباری نموده‌اند اقلیت‌ها و پناهندگان هستند، از بی توجهی دولت به این مسئله انتقاد نموده است. "

وی همچنین اذعان داشته است که بیش از 66000 هزار زن در انگلیس ختنه شده‌اند و این در حالی است که دولت این کشور هیچ سعی‌ای برای بیان اطلاعات دقیق و درست در این حوزه به خانواده‌ها انجام نمی‌دهد.

روزنامه انگلیسی گاردین در همین راستا، با انتشار گزارشی، آمارهای موجود از میزان خشونت خانگی در این کشور را وحشتناک خوانده و می‌نویسد: "یک چهارم از زنان انگلیسی در طول عمر خود از خشونت خانگی رنج می‌برند و با وجود آنکه تمام موارد به پلیس گزارش داده نمی‌شوند، در هر 30 ثانیه یک تماس مربوط به خشونت علیه زنان با پلیس انگلیس گرفته می‌شود و هر هفته دو زن بر اثر خشونت همسر فعلی و یا سابق خود، جان خود را از دست می‌دهند."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل