1101

اعراب و اسرائیل، از جنگ تا اتحاد!

6 سال قبل

هم رسانی

   اتحاد اعراب و اسرائیل علیه ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از تلاش اسرائیل برای اتحاد اعراب با خود در جهت دشمنی با جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به تازگی گزارشی تصویری منتشر کرده است که نشان می‌دهد رژیم اشغالگر صهیونیستی به دنبال ایجاد اتحاد میان خود و اعراب در دشمنی با جمهوری اسلامی ایران است.

"مجید خیام‌دار"، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با بیان عنوان «پیشنهاد اسرائیل به اعراب برای تشکیل اتحاد دفاعی برابر ایران»، این گونه آورده است: «اسرائیل به کشورهای عرب پیشنهاد کرده که یک اتحادیه دفاعی مانند ناتو در برابر ایران تشکیل دهند. وزیر دفاع اسرائیل گفته کشورهای عرب ِ "میانه رو" دریافته‌اند که بزرگ‌ترین خطر علیه آن‌ها از جانب ایران است. پیش‌تر روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده بود که دولت آمریکا و بعضی کشورهای عرب مشغول مذاکره برای تشکیل چنین سازمانی با همکاری اطلاعاتی اسرائیل‌اند.»

این همکاری و اتحاد علیه ایران در حالی میان اعراب و اسرائیل دنبال می‌شود که کشورهای عربی سال‌ها را با خصومت و جنگ با رژیم اشغالگر صهیونیستی سپری کرده‌اند.

درحالی که رژیم اشغالگر صهیونیستی سرزمین‌های فلسطینی که یک کشور عربی است را اشغال کرده و جام مردم این کشور که عرب هستند را می‌گیرد، اکنون شاهد اتحاد اعراب با اسرائیل هستیم.

کشورهای عربی، به طور رسمی ۴ بار در سالهای ۱۹۴۸، ۱۹۵۶، ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ با اسرائیل وارد جنگ شدند. جنگ استقلال اسرائیل، جنگ بر سر بازگشایی کانال سوئز، درگیری‌های معروف به جنگ 6 روزه و ... یادآور دشمنی‌هایی بوده‌اند که امروزه به دوستی میان آن‌ها تبدیل شده است.

اندیشکده مرکز استراتژی جدید آمریکایی (CNAS) در گزارشی 71 صفحه ای، مفصلاً به ارتباطات و همکاری‌های این روزهای اعراب و اسرائیل پرداخته و به منافع مشترک آن‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اذعان نموده است.

در بخش سیاسی - امنیتی این گزارش این گونه نوشته شده است: "دیگر تحول مهم، تقویت روابط امنیتی میان اسرائیل و چندین کشور عربی است. چیزی که باعث این همگرایی شده است، منافع مشترک علیه ایران و مقابله با موج جدیدی از بی‌ثباتی است که منطقه را تحت سیطره گرفته است. این منافع مشترک باعث تقویت پتانسیل طرح صلح عربی خواهد شد که تحت آن کشورهای عربی روابط خود با اسرائیل را در ازای توافق نهایی، عادی سازی می‌کنند."

خبرگزاری رویترز نیز چندی پیش در گزارشی بر همین همکاری‌های مشترک اعراب و اسرائیل علیه ایران اذعان کرده بود.

در گزارش این خبرگزاری تأکید شده است که حی‌ام تأمر، رئیس سابق عملیات بین‌المللی موساد می‌گوید: "همکاری غیرمستقیم محرمانه با این کشورها علیه ایران در حال انجام است و احتمالاً عمیق‌تر هم می‌شود."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل