1102

واکنش بی‌بی‌سی به افزایش سلاح های هسته ای آمریکا

5 سال قبل

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به افزایش سلاح های هسته ای آمریکا

پیشبینی می شود که در حال حاضر در جهان بیش از 15 هزار کلاهک هسته ای وجود داشته باشد. سلاح هایی که به صورت بالقوه امنیت و صلح جهانی را تهدید می کنند.
بیش از 90 درصد این سلاح ها در اختیار دو کشور آمریکا و روسیه می باشد. هفت سال پیش روسای جمهور آمریکا و روسیه توافق کردند که سلاح های هسته ای خود را به میزان قابل توجه ای کاهش دهند. توافقی که بسیاری از کارشناسان معتقدند در عمل محقق نشد و صرفا بر روی کاغذ باقی ماند. اکنون بعد از بر روی کار آمدن دونالد ترامپ دیگر نه تنها کسی به اجرایی شدن این توافق امیدی دارد بلکه اخیرا رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی شفاف بیان داشته که قصد افزایش سلاح ها و کلاهک های هسته ای خود را دارد.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای با خبرگزاری رویترز در این خصوص بیان داشت: " من اولین کسی هستم که دلش می خواهد هیچ کسی سلاح هسته‌ای نداشته باشیم. اما ما هرگز قرار نیست در این زمینه پشت سر هر کشوری دیگری حتی اگر یک کشور دوست باشد قرار بگیرم. ما هرگز قرار نیست در زمینه قدرت هسته‌ای عقب بیفتیم. این خیلی شگفت انگیز و رویایی خواهد بود که هیچ کشوری سلاح هسته نداشته باشد اما اگر که قرار باشد کشورهایی سلاح هسته‌ای داشته باشد ما باید بالاتر از همه باشیم."

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین معاهده چند سال پیش کاهش سلاح های هسته‌ای میان آمریکا و روسیه مشهور به معاهده " استارت جدید" را مورد انتقاد قرار داده و آن را یک معاهده بد و یک طرفه خواند.

ترامپ خاطر نشان کرد: "این نیز یک معاهده بد دیگر بود که کشور ما منعقد کرد. این معاهده‌های بد شامل استارت و توافق هسته‌ای ایران و غیره هستند اما ما از این به بعد می‌خواهیم معاهده‌های خوب به دست آوریم." 

در همین خصوص بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی به این موضوع پرداخت اما به جای محکوم کردن آمریکا و رئیس جمهور این کشور اسم از کشورهای دیگر به خصوص روسیه برد که در کنار آمریکا سلاح هسته ای دارند و به نوعی خواست عملکرد آمریکا برای افزایش سلاح های هسته ای را در تقابل با سایر کشورها توجیه کند اما به مخاطب خود یادآوری نکرد در بین کشورهای دارنده سلاح هسته ای تنها کشور و دولتی که این سلاح ها را بر روی سر مردم بارانده و باعث کشته شدن هزاران انسان بی گناه شده آمریکا بوده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل