1104

وقتی انگلیس آماده مرگ ملکه می شود و بی‌بی‌سی تنها سکوت می کند

6 سال قبل

هم رسانی

   الیزابت - ملکه انگلیس

در سال ۲۰۰۴، یک کیف و لپ تاپ حاوی برنامه‌های محرمانه از "استوارت نیل"، مسئول مطبوعاتی کاخ باکینگهام به سرقت رفت. یکی از برنامه‌ها با نام رمز "عملیات پل لندن" مشخص شده بود و به تشریح تدابیر طبقه بندی شده مراسم مرگ ملکه الیزابت دوم می‌پرداخت.
بر اساس این طرح، در مراسم درگذشت ملکه، کاخ باکینگهام ۱۲ روز عزای عمومی اعلام خواهد کرد. یک سایت ویژه برای انتشار اخبار لحظه به لحظه راه‌اندازی می‌شود.

در روز مرگ ملکه، خبرگزاری‌های انگلیس از جمله تمامی شبکه‌های بی بی سی به مدت ۲۴ ساعت صرفا به مخابره اخبار مربوط به درگذشت ملکه و بسته‌های خبری از پیش ضبط شده درباره وی خواهند پرداخت و برنامه‌های عادی خود را لغو می‌کنند. هنگامی که آخرین پادشاه انگلیس در سال ۱۹۵۲ درگذشت، برنامه‌های کمدی بی بی سی به طور کامل کنار گذاشته شد.

در بخش دیگری از طرح "عملیات پل لندن" آمده است: جسد ملکه در سالن اصلی "وست مینیستر" به مدت ۳ روز قرار می‌گیرد؛ این زمان برای خاندان سلطنتی انگلیس ۳ روز بوده و احتمال دارد در مورد ملکه الیزابت دوم افزایش یابد. جمعیت عزاداران با حضور در خیابان مقابل کاخ باکینگهام، با تقدیم دسته گل، مراتب احترام خود را به جا می‌آورند.

پس از اعلام مرگ ملکه، شورای جانشینی سلطنت، شاه جدید را معرفی می‌کنند، ولی زمان تاجگذاری به چند ماه پس از مرگ ملکه موکول خواهد شد.

با آنکه این خبر در بسیاری از خبرگزاری های جهان از جمله دیلی استار پوشش پیدا کرده، شبکه دولتی بی بی سی در مقابل آن تنها به سکوت اکتفا کرد. این در حالی است که یکی از سیاست های اصلی این شبکه پیشبینی برای بعد مرگ بسیاری از رهبران دنیا است. یکی از سیاست هایی که در یکی دو سال گذشته در خصوص ایران در پیش گرفته همین نکته بوده یعنی دائما در گزارش های مختلفی سعی می کند فضای پس از رهبری انقلاب اسلامی را برای مخاطب خود ترسیم کند. این در حالی که ملکه بیش از 90 سال از عمرش می گذرد و خبرهایی هم در خصوص ناخوش بودن وی منتشر می شود اما بی بی سی صرفا در مقابل این اخبار سکوت می کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل