1105

چرا بی‌بی‌سی از قانون اساسی جدید ترکیه حمایت نمی کند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   چرا بی‌بی‌سی از قانون اساسی جدید ترکیه حمایت نمی کند؟

اخیرا بنعلی یلدریم، نخست وزیر و رئیس حزب عدالت و توسعه ترکیه در میتینگ حزب متبوع خود در شهرستان قهرمان قازان آنکارا گفت: با اجرای قانون اساسی جدید، ترکیه از لوث گروه‌های تروریستی فتو، پ.ک.ک و داعش پاک خواهد شد و از شر تروریسم نجات خواهد یافت، می‌تواند آینده را شفاف‌تر ببیند.
وی در این همایش همچنین اظهار داشت: از این پس به جای بمب‌افکن در آسمان کشور، کودکان مان بادبادک‌های خود را به پرواز درخواهند آورند. جوانان ما توسط کودتاگران کشته نخواهند شد و برای کشوری با آینده زیباتر تلاش خواهند کرد.

در همین زمینه کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون "مردم جمهوری‌خواه" در نشستی اعلام کرد: پارلمان بعد از جنگ استقلال تاسیس شده است. این پارلمان، پارلمان بعد از کودتای ۱۵ ژوئیه است. اکنون این پارلمان در حال تبدیل شدن به یک پارلمان درجه دوم است. از شهروندانمان می‌پرسم آیا با هوشیاری و آگاهی این مساله را قبول می‌کنند. نه وجدان، ‌نه اخلاق، نه باور و نه ارزش‌های دموکراتیک من این مساله را قبول می‌کند.

وی ادامه داد: براساس این تغییرات پارلمان خارج از دسترس مردم خواهد بود. همه قدرت پارلمان کنونی تنها به یک فرد منتقل خواهد شد و رژیم تک نفره ایجاد خواهد شد.
قلیچدار اوغلو اضافه کرد: این مساله تنها به یک حزب مربوط نمی‌شود بلکه موضوع مربوط به سرزمین، پرچم و دموکراسی کشورمان است. هرکس بدون توجه به اینکه از چه حزبی است اگر برایش دموکراسی مهم باشد باید از این اصلاحات طرفداری نکند. 

هر چند که سخنان نخست وزیر ترکیه بیشتر جنبه تبلیغاتی و انتخاباتی دارد و با واقعیت این روزهای ترکیه فاصله ای معنا دار دارد. اما آن چیزی که در گزارش های بی‌بی‌سی در این خصوص به چشم می آید حمایت جدی این شبکه از مخالفان و رای منفی به قانون اساسی جدید می باشد. سئوالی که احتمالا برای هر مخاطبی پیش خواهد می آید این است که دلیل این حمایت های جدی و واضح بی‌بی‌سی از مخالفان چیست؟ که در پاسخ باید گفت بی‌بی‌سی در تمام این سال ها ثابت کرده که حتی اگر در برخی موارد با ترکیه و حزب حاکمش همچون حمایت از گروه های تروریستی حاضر در عراق و سوریه همنوا باشد. اما همزمان تلاشش را می کند تا اسلام گراها در ترکیه با شکست روبرو شوند و این سیاست بی‌بی‌سی را می شود به وضوح در جریان کودتای ناموفق اخیر ترکیه دید.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل