1106

چرا بی‌بی‌سی دوست دارد داعش را در افغانستان مهم جلوه دهد

5 سال قبل

هم رسانی

   حضور داعش در افغانستان

داعش به لحاظ هویتی یک گروه منشعب از القاعده است که بعد از وقوع بیداری اسلامی در کشورهای عربی دچار یک تحول ژنتیکی - سیاسی شد و در سال ۲۰۱۳ اعلام موجودیت کرد.
این گروه توانسته در مدت کوتاهی از طریق انجام اقدامات تروریستی با تکنیک های وحشیانه به مهم ترین چالش امنیتی منطقه غرب آسیا تبدیل شود. این گروه فعالیت خود را ابتدا در سوریه شروع کرد، بعدا به عراق گسترش پیدا کرد، در لیبی و نیجریه نیز گروه های افراطی-گرایی بودند که با ابوبکر البغدادی بیعت کردند و پرچم داعش را در چهار کشور برافراشتند. آخرین کشوری که داعش وارد آن شد و فعالیت خود را شروع کرد، کشور افغانستان است.

داعش به طور جدی از اواخر سال ۱۳۹۳ شمسی فعالیت خود را در افغانستان به عنوان آخرین مقصد خود علنی و آشکار کرد و روز به روز هم بر گستره این فعالیت اضافه شد. به هر روی داعش وارد افغانستان شد و توانست در مدتی کوتاه، فعالیت‌های درخور توجهی سازمان دهی کرده و خود را به ‌عنوان گروهی باانگیزه، لجستیک نظامی و با منابع مالی قابل ‌توجه معرفی نماید. نظر آگاهان مسایل سیاسی بر این است که بیشتر گروه ‌های شبه ‌نظامی پاکستان به ویژه گروه ‌هایی که از طالبان پاکستان جدا شده ‌اند تصمیم دارند به داعش افغانستان پیوسته یا به نوعی از این گروه حمایت کنند تا از منابع سرشار مالی که توسط قدرت ‌های غربی برای داعش فراهم می‌ شود سهیم باشند.

داعش در طول یکی دو سال حضور خود در افغانستان، سعی کرد تا ضمن عضوگیری از میان جنگجویان بریده از طالبان، از میان مردم و جوانان افغان نیز عضوگیری نماید. علی رغم وجود فقر و تنگدستی، سابقه طولانی افراط گرایی، بیکاری و مشکلات عدیده دیگر، گزارش ‌هایی از عضوگیری وسیع داعش در افغانستان از میان مردم عادی گزارش نشده است.

انتظار می رفت که داعش با دولت افغانستان وارد جنگ شود اما بر عکس شاهد مبارزه آن با طالبان و ترور و وحشت افکنی در میان شیعیان افغانستان بوده ایم. این موضوع که چرا داعش به مبارزه با دولت نپرداخته، دلایل مشخصی دارد؛ نخست این که داعش در افغانستان نوپا و ضعیف است و اصولا توانایی مبارزه با دولت و نیروهای امنیتی افغانستان را ندارد، هر چند که نیروهای امنیتی افغانستان نیز خیلی قدرتمند نیستند.

ثانیا، اگر داعش به مبارزه با دولت می پرداخت، احتمالا کشورهای غربی و یا ایران وارد ماجرا شده و برای مبارزه با داعش به دولت افغانستان کمک می کردند ـ همان طوری که داعش در سوریه و عراق به مبارزه با دولت پرداخت و کشورهای دیگر به کمک دولت در این کشورها آمدند ـ اما زمانی که مبارزه علیه دولت شکل نگرفته است، طبیعتا این وضعیت هم پیش نمی آید؛ لذا برای ممانعت از وقوع چنین اتفاقی هنوز وارد مبارزه با دولت نشده اند.

در چند سال گذشته و پس از ورود داعش به افغانستان غربیان سعی بر این داشته اند تا این گروه را به عنوان جایگزین طالبان در افغانستان معرفی کرده و حمایت های گسترده ای از آن به عمل آورده اند. در همین راستا شبکه بی‌بی‌سی فارسی هم که در افغانستان فعالیت گسترده ای دارد سعی کرده است بر اساساس همین سیاست نقش داعش را در افغانستان پررنگ جلوه داده و آن را جایگزین طالبان کند.

اخیرا هم بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان "ابعاد تهدید داعش در افغانستان چقدر است؟" سعی کرد بر مبنای همین سیاست به حضور داعش در افغانستان بپردازد.
سئوال اساسی این است که چرا بی‌بی‌سی به دنبال داعش به عنوان جایگزین طالبان در افغانستان می باشد؟ که پاسخ به آن تقریبا مشخص است و آن این است که هر چند طالبان وابستگی هایی به ارتش و سرویس امنیتی پاکستان دارد اما هیچ گاه منافع غرب را در افغانستان تامین نکرده است. در همین طمینه شبکه بی‌بی‌سی که ماموریت پیاده سازی اهداف غرب را دارد تلاش دارد که داعش را جایگزین طالبان کنند که تامین کننده منافع غرب در این کشور می باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل