1109

نگرانی از خودکفایی نظامی ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در خبری از خودکفایی ایران در تولید موشک‌های سامانه ای 300 گزارش داده و به این موضوع واکنش نشان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از تازه‌ترین اخبار خود ضمن انتشار گزارشی در خصوص خودکفایی جمهوری اسلامی ایران در تولید موشک‌های مورد نیاز سامانه دفاعی اس 300، به این موضوع واکنش نشان داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با این تیتر که «وزیر دفاع ایران: برای موشک‌های اس-۳۰۰ وابستگی خارجی نداریم»، نوشته است: «سرتیپ حسین دهقان، وزیر دفاع ایران گفته است که ایران از نظر سامانه موشکی اس-۳۰۰ به کشوری وابستگی ندارد و مشابه این موشک و تجهیزات آن را در داخل می‌سازد.

آقای دهقان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: "ما الان خودمان موشک‌های کلاس اس-۳۰۰ را در داخل می‌سازیم و فناوری این موشک را در همه ابعاد آن در اختیار داریم و اینطور نیست که بگوییم حالا طرف فروشنده آمده و محدودیتی را برای ما اعمال کرده که قابلیت عملیاتی ما را در طول زمان متأثر می‌کند."

به گفته آقای دهقان ایران سامانه موشکی "باور ۳۷۳" را طراحی کرده که مشابه موشک‌های سطح به هوای اس-۳۰۰ است. این سامانه سه مرحله آزمایشی را گذارنده و قرار است به زودی دو مرحله دیگر را نیز بگذارند.

قرار بوده که این آزمایش‌ها تا پایان سال جاری خورشیدی انجام شود که به گفته آقای دهقان به دلیل "مشکلات فنی" به تأخیر افتاده است.

آقای دهقان گفت: "برنامه‌ریزی شده است تا در تاریخ سوم خرداد سال آینده تست‌های عملیاتی این سیستم به طور کامل در میدان انجام شود."»

اما این در حالی است که خودکفایی جمهوری اسلامی ایران در حوزه نظامی فراتر از ساخت موشک‌های سامانه دفاعی اس 300 است.

چندین سامانه دفاع موشکی به دست جوانان و کارشناسان ایرانی و با فناوری کاملاً بومی ساخته شده است که از قابلیت‌هایی حتی فراتر از سامانه اس 300 برخوردار هستند.

یکی از این موارد سامانه "سوم خرداد" است که به عنوان یکی از جدیدترین دستاوردهای دفاعی کشور در زمینه ادوات پدافند هوایی موشکی در رده میانبرد، با برخورداری از رادارهای آرایه فازی فعال روی خودروهای پرتابگر و با استفاده از موشک‌های بهره‌مند سوخت جامد پیشرفته توانایی درگیری با اهداف در برد 50 کیلومتر و ارتفاع حدود 23 (یا 25) کیلومتر را دارد.

این سامانه توانایی و قابلیت درگیری همزمان با 4 هدف و هدایت تا 2 فروند موشک به سمت هر هدف و در مجموع هدایت همزمان 8 موشک است.

سامانه دیگری نیز که از قابلیت هایی به مراتب بالاتر از اس 300 برخوردار است، سامانه پدافند هوایی دوربرد موشکی باور 373 نام دارد که از پیشرفته‌ترین رادارهای دنیا در ساختان استفاده شده است.

باور 373 علاوه بر توانایی درگیری با اهداف به اصطلاح آیرودینامیک نظیر هواپیما، توانایی درگیری با موشک‌های بالستیک، کروز و همچنین موشک‌های دیگر را داشته و انهدام اهداف با سطح مقطع راداری پایین به طور ویژه در طراحی آن مورد توجه بوده است.

تنوع موشکی که در توانمندی نظامی کشورمان نیز محسوس است، می‌تواند بر قدرت این سامانه‌ها اضافه کند به قدری که دیگر نیازی به سامانه‌های غیر بومی در کشور وجود نداشته باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل