1113

چرا بی‌بی‌سی روسیه را عامل شکست مذاکرات ژنو 4 می داند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه

هیأت مذاکره کننده دولت سوریه، از دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه و همچنین واسط بین دولت و مخالفین دولت سوریه خواسته است تا اصلاحات انجام شده در طرح موسوم به "اصول اولیه راه حل سیاسی در جمهوری عربی سوریه" را به اطلاع مجموعه های مخالفان برساند و موضع آنها را دریافت کند.
هیأت مذاکره کننده دمشق، بر این باور است این اصول در صورت پذیرش ، می توانند به پایه ای برای هر گونه بحث و گفتگوی ملی درباره همه مسائل مطرح شده در مذاکرات بین سوری ها تبدیل شود.

در دو روز اخیر، مذاکرات ریشه ای و نتیجه بخشی میان هیأت مذاکره کننده دولت و دی میستورا درباره جدول کاری مذاکرات انجام شده است که در نتیجه این مذاکرات توافق شده است که جدول مذکور شامل چهار موضوع "تروریسم، نظام حکومتی، قانون اساسی و انتخابات" با اهمیت یکسان باشد.

هیأت مذاکره کننده دولت سوریه، موضوع اظهارات برخی طرف ها و نقل قول های غیر دقیق از زبان دی میستورا درباره تعریف جزئیات مذاکرات را مطرح و تأکید کرد این اقدامات به نفع اعتبار فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نیست و با هدف گمراه کردن افکار عمومی در راستای دستیابی به هدف نهایی یعنی به شکست کشاندن ژنو انجام می شود. از این رو ضروری است دی میستورا با این گونه تصریحات مقابله کنند.

در این بین بی‌بی‌سی به عنوان رسانه حامی مخالفین دولت سوریه این مذاکرات را شکست خورده دانست و این شکست را بر گردن روسیه و چین به دلیل وتو تحریم های جدید علیه دولت سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، نهاد. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند در صورت شکست مذاکرات علت اصلی آن حملات انتحاری شهر حمص و کشته شدن مامورین امنیتی عالی رتبه سوریه و عدم تبری مخالفین حاضر در مذاکرات از این حمله می باشد. به نظر بی‌بی‌سی برای کمرنگ جلوه دادن این حمله انتحاری و آثار آن بر مذاکرات سعی در بزرگ نمایی وتو دولت ورسیه و چین دارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل