1118

اذعان سازمان ملل بر شومی نقش غرب در افغانستان

6 سال قبل

هم رسانی

   تداوم نقش شوم غرب در افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از اذعان سازمان ملل متحد بر وخیم تر شدن ناامنی در افغانستان خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، به نقل از سازمان ملل متحد، بر وخیم تر شدن وضعیت ناامنی در افغانستان در سال‌های اخیر اذعان نموده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با تیتر «سازمان ملل متحد: اوضاع امنیتی افغانستان وخیم‌تر شده است» بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «گزارش سازمان ملل در باره وضعیت افغانستان می‌گوید وخامت اوضاع امنیتی این کشور افزایش یافته است و نبرد میان نیروهای امنیتی افغانستان و گروه طالبان که در سال ۲۰۱۶ به اوج رسیده بود، در سال ۲۰۱۷ همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود گفته که وضعیت افغانستان در کل رو به وخامت بوده و این سازمان در جریان یک سال حدود ۲۴۰۰۰ رویداد امنیتی را ثبت کرده که این آمار، افزایش ۵ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد.

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است در حالی که ۵۰ درصد از رویدادهای امنیتی در ۵ ولایت جنوبی و شرقی افغانستان رخ داده اما افزایش فعالیت‌های گروه طالبان در شمال و شمال شرقی افغانستان، نمایانگر گسترش جغرافیایی جنگ در افغانستان است.»

بی‌بی‌سی، داعش را یکی از تهدیدات اصلی امنیت افغانستان برشمرد و افزود: «به گفته سازمان ملل، نیروهای وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) حضور خود را در ولایت‌های ننگرهار، کنر و نورستان حفظ کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که باوجود عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی افغانستان، نیروهای داعش دوباره به مناطق خود برگشته‌اند.

افراد مسلح وابسته به داعش چهارشنبه گذشته (۱۸ حوت/اسفند) به شفاخانه نظامی سردار محمد داوود/بیمارستان ۴۰۰ بستر در کابل حمله کردند که در این حمله ۳۰ نفر کشته و بیشتر از ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.»

از سال 2001 میلادی که غرب با همه وجودش وارد خاک افغانستان شد و از زمین و هوا این کشور را به اشغال خود درآورد، تا به امروز تنها قربانیان این ماجرا، مردم غیر نظامی و بی دفاع این کشور بوده‌اند که تحت هر شرایطی جان و مالشان به خطر افتاده است.

شعارهای غرب و در رأس آن‌ها ایالات متحده آمریکا و انگلیس برای اشغال افغانستان که مبارزه با تروریست، بازگرداندن امنیت و صلح به این کشور و همچنین مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر بوده است، امروزه همچنان یک شعار بیش محسوب نمی‌شوند؛ شعارهایی که البته در گذشته باقی مانده و امروز تنها یک خاطره هستند.

تاریخ و بررسی آمارها نشان می‌دهد که پس از 16 سال، نه امنیت به افغانستان بازگشته است، نه تروریست‌ها در این کشور کمتر فعالیت می‌کنند و نه تولید قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سایر نقاط جهان کاهش یافته است، بلکه همه این موارد برخلاف شعارها صورت گرفته است.

به عبارتی بهتر، اخبار منتشر شده از قربانی شدن و قتل عام غیر نظامیان در افغانستان به طرق مختلف از قبیل حمله هوایی ناتو، رفتن بر روی مین‌های یادگار جنگ و ... نشان می‌دهد که امنیت در این کشور بحرانی تر از گذشته شده است.

گروه تروریستی فعال در این کشور از جمله طالبان و القاعده همچنان فعالیت می‌کنند و علاوه بر این داعش نیز که زاده سیاست‌های غرب در منطقه است هم به آن‌ها اضافه شده است.

میزان تولید و قاچاق مواد مخدر هم بر اساس آمارها چندین برابر شده است و این خود غرب است که جریان مافیای مواد مخدر را در دست گرفته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل