1119

آشوب در وضعیت داخلی آمریکا

6 سال قبل

هم رسانی

   اعتراضات گسترده بومیان آمریکا در مقابل کاخ سفید

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از اعتراض چندین هزار نفری بومیان آمریکا در مقابل کاخ سفید خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، در راستای اعتراضات مختلف و با موضوعات مختلفی که این روزها در جامعه آمریکا به وفور قابل مشاهده است، این بار از اعتراض چندین هزار نفری بومیان این کشور در مقابل کاخ سفید خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «تجمع بومیان آمریکا در مقابل کاخ سفید»، این‌گونه می‌نویسد: «چند هزار شهروند بومی آمریکا در اعتراض به ادامه ساخت خط لوله‌های نفتی داکوتا اکسس و کی‌استو اکس‌ال مقابل روز جمعه کاخ سفید تجمع کردند.

اعتراض‌ها به عبور این خطوط لوله مدت‌هاست در جریان است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چند روز پس از ورود به کاخ سفید با امضای فرمانی اجرایی، حمایت خود را از دو خط لوله جنجال برانگیز اعلام کرد.

آقای ترامپ به صورت مشروط از احداث خطوط لوله نفتی "کی‌استون اکس آل" و "داکوتا" حمایت کرد.»

بی‌بی‌سی در توضیح ادامه می‌دهد: «پیش‌تر در سال ۲۰۱۵ باراک اوباما پروژه "کی استون" را که هدفش انتقال نفت خام از کانادا به پالایشگاه‌های آمریکایی است متوقف کرده بود.

این خط لوله ۱۴۰۰ کیلومتری، قرار است نفت را از آلبرتا در کانادا به ایالت نبراسکای آمریکا ببرد تا نفت از آنجا از طریق خط لوله‌های موجود در آمریکا به تگزاس و خلیج مکزیک منتقل شود.

اما اکنون دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیرغم مخالفت‌ها می‌گوید با اجرای این طرح ۲۸۰۰۰ شغل ایجاد خواهد شد.

گروه‌های حامی محیط زیست اما می‌گویند این پروژه‌ها این تعداد شغل ایجاد نخواهد کرد و تنها محیط زیست را نابود خواهد کرد.

به گزارش رویترز برخی از معترضانی که روز جمعه در مقابل کاخ سفید تجمع کرده بودند لباس‌های سنتی قبایل خود را پوشیده بوند و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن شعارهایی مانند "زندگی بومی‌ها مهم است"، "آب زندگی است" و "از آب حفاظت کنید" نوشته شده بود.»

این در حالی است که از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و حتی قبل از حضور او در کاخ سفید و در دوران تبلیغات انتخاباتی‌اش، اعتراضات مردمی گسترده ای را در حوزه‌های مختلف در این کشور شاهد بودیم و در برخی موارد این اعتراضات به حدی بود که ما شاهد به آتش کشیدن پرچم آمریکا در داخل خود این کشور بودیم.

اعتراضات گسترده و فراگیر در ایالت‌های مختلف آمریکا بر علیه عقاید تبعیض آمیز ترامپ بر ضد زنان و حقوق این قشر که در اظهارات تبلیغاتی وی مطرح می‌شد، شاید اولین موج مخالفت با سیاست‌های او را در آمریکا رقم می‌زد.

پس از ان اظهارات تندش در دوران تبلیغات ریاست جمهوری بر علیه مسلمانان و درخواست مکررش برای اخراج همه مسلمانان از آمریکا باعث شد تا طیف گسترده ای از اقشار مختلف مردم و با عقاید دینی مختلف، به خیابان‌ها ریخته و به وی و تفکراتش اعتراض کنند.

همین تفکرات او باعث تا بعد از پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری نیز بجای جشن مردم از این موفقیت، شاهد اعتراضات گسترده در نقاط مختلف امریکا باشیم که با شعار "ترامپ رئیس جمهور ما نیست" برگزار می‌شد.

تصمیم پر حاشیه وی مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع چندین کشور به خاک آمریکا نیز حضور هزاران نفری مردم در فرودگاه‌های این کشور را برای اعتراض به همراه داشت.

و اکنون هم اعتراض بومیان آمریکا به نقض حقوق خود را شاهد هستیم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل