1120

بی‌بی‌سی و وضعیت ازدواج سفید در ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   بحران ازدواج سفید در جامعه غربی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی تصویری به بررسی وضعیت ازدواج سفید در ایران و سیاه نمایی در این کوزه پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از تازه‌ترین گزارش‌های تصویری خود که از این مجموعه پخش گردیده است، به بررسی وضعیت ازدواج سفید و روابط نامشروع و غیر رسمی میان دختران و پسران ایرانی پرداخته و تلاش کرده است تا وضعیت کشورمان از این حیث را با سیاه نمایی های همیشگی خود توصیف کند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با عنوان «ازدواج سفید، روابط خارج از ازدواج»، توسط "سعیده هاشمی"، گزارش گر خود تهیه کرده است، این گونه ابهام سازی می‌کند: «مسئولان در ایران نگران ازدواج سفیدند، نگران افزایش طلاق و بالارفتن سن ازدواج، روابط قبل وخارج از ازدواج. هر روز دختران بیشتری به ویژه در شهرها، امکان زندگی مستقل را پیدا می‌کنند، اتفاقی که تا یک دهه قبل چندان معمول نبود. آیا آگاهی و تحصیلات بیشتر زنان و دختران جوان یا استقلال مالی راه را برای تغییر این هنجارها باز کرده؟»

اما در حالی این نگرانی‌ها در خصوص وضعیت ازدواج سفید در ایران ابراز می‌شود که این پدیده فسادانگیر اجتماعی در کشور ما همچنان پدیده ای نادر محسوب می‌شود و به دلیل تناقض‌های آشکار آن با فرهنگ ایرانی و اسلامی، همان مقدار نادر هم به چشم آمده و با واکنش همراه است.

و این در شرایطی است که در بسیاری از کشورهای غربی، نه تنها ازدواج سفید به پدیده ای غالب در جامعه تبدیل شده است، بلکه هیچ گونه مقابله ای نه از سوی دولت‌ها و نه از سوی خود جامعه و فرهنگ در برابر آن صورت نمی‌گیرد و همین امر باعث شده است که با سرعت زیاد در حال گسترش روز افزون باشد.

ازدواج سفید در ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۹۴ میلادی رواج داشته است، به طوری که آمارها نشان می‌دهند در این سال، بیش از 3 میلیون و 700 هزار زوج آمریکایی بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کردند و این میزان تا اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی، به قدری بوده است که حداقل 50 درصد زوج‌های آمریکایی قبل از ازدواج مدتی را با هم بدون هیچ تعهدی زندگی کرده‌اند و امروزه این میزان به بیش از دو سوم زوج‌های آمریکایی رسیده است.

خود بی‌بی‌سی چندی پیش گزارشی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد بیش از 60 درصد کودکانی که در آمریکا متولد می‌شوند، متعلق به مادرانی هستند که هرگز ازدواج نکرده‌اند.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که نیمی از افرادی که بدون ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کنند، در طول زندگی خود بارها همخوانگی و ازدواج سفید با افراد مختلف را تجربه کرده‌اند.

همین وضعیت در خصوص سایر کشورهای غربی، از جمله انگلیس، فرانسه و ... هم قابل مشاهده است و با این شرایط اگر قرار است نگرانی نیز ابراز شود، بهتر است ابتدا برای منبع و ریشه این معضل اجتماعی ابراز دلواپسی شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل