1128

تضعیف غیر کارشناسانه توان هسته ای ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   تلاش برای تضعیف توان هسته ای ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به اظهارات وزیر اطلاعات ایران تلاش کرده است تا با تکیه بر اظهارات غیر کارشناسانه، توان هسته ای کشورمان را تضعیف کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، در رفتاری ناشیانه، با پرداختن به اظهارات وزیر اطلاعات و با تکیه کردن بر اظهاراتی غیر کارشناسانه تلاش کرده است تا واقعیت‌ها در خصوص توان هسته ای کشورمان را به زیر سؤال کشانده و ضعیف نشان دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با تیتر «وزیر اطلاعات ایران: اگر برجام نبود، امکان ادامه غنی‌سازی را نداشتیم» منتشر کرده است، می‌نویسد: «محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران می‌گوید که ذخیره اورانیوم طبیعی ایران رو به تمام شدن بود و اگر توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی به دست نمی‌آمد، تأسیسات غنی‌سازی این کشور قادر به ادامه کار نبود.

آقای علوی دیشب ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) در یک گفت و گوی زنده تلویزیونی گفت: "ما ۵۰ تن کیک زرد داشتیم که خوراک سه ماه کارخانه تولید گاز یو-اف-۶ اصفهان بود. وقتی این ۵۰ تن تمام می‌شد، ۱۹ هزار سانتریفیوژ که هیچ، حتی اگر ۱۰۰ هزار سانتریفیوژ هم داشتیم، وقتی کیک زرد و اورانیوم طبیعی نداشتیم که غنی سازی کنیم، تمام سانتریفیوژها می‌خوابید".

وزیر اطلاعات در پاسخ به منتقدان دولت سخن می‌گفت که توافق هسته ای یا برجام را "خسارت محض" و دستاوردهای آن را "تقریباً هیچ" توصیف می‌کنند.

"خسارت محض" اصطلاحی بود که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در یکی از سخنرانی‌هایش در توصیف وضعیت اجرای برجام به کار برد و "تقریباً هیچ" بخشی از عبارتی بود که ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران در یک مصاحبه تلویزیونی به زبان آورد. آقای سیف گفته بود "تقریباً هیچ چیز از برجام عاید ایران نشده است".

منتقدان دولت ایران از این دو اصطلاح برای حمله به توافق هسته ای استفاده می‌کنند.

او در اشاره به کمبود اورانیوم طبیعی در ایران گفت که این موضوعی است که "تا الآن زمان گفتنش نبود".»

این ادعاها در حالی صورت می‌گیرد که منابع اورانیوم طبیعی در ایران به اندازه ای بالا هست که به این زودی به پایان یافتنش فکر نشود.

نشریه "The E cho of IRAN" چاپ لندن در شماره 12 ژانویه 1989 خود، در آن زمان به این واقعیت اذعان نموده و می‌نویسد: "پس از 5 سال جست وجو در منطقه ساغند یزد، کارشناسان به ذخایر اورانیوم بیش از 3 هزار تن و مولیبرنوم 4 هزار تن دست یافته‌اند."

سازمان انرژی اتمی ایران پیش‌تر نیز رسماً اعلام کرده است که تا کنون،400 معدن اورانیوم در کشورمان شناسایی شده‌اند که بهره مندی از این انرژی با ارزش را برای نسل‌ها فراهم می‌سازد.

علی اکبر صالحی رئیس این سازمان در گفت‌وگویی دیگر نیز تأکید کرد که "در شرایط کنونی روند استخراج از معادن اورانیوم ساغند یزد آغاز شده، همچنین معدن اردکان نیز در آینده‌ای نزدیک مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و بعد از اکتشافات ذخایر معدنی در شناسایی هوایی، میزان ذخایر اورانیوم کشور امیدبخش شده است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل