1131

احمد عزیزی شاعری که برای بی‌بی‌سی عزیز نبود

5 سال قبل

هم رسانی

   احمد عزیزی شاعری که برای بی‌بی‌سی عزیز نبود

احمد عزیزی از پیشگامان شعر آیینی پس از انقلاب که حدود 9 سالی است در بستر بیماری به سر می‌برد روز دوشنبه در سن 58 سالگی درگذشت.
این شاعر در سال 86 بعلت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج، بیماری قلبی و کلیوی در بخش آی سی یو بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه بستری شد. طی این مدت رهبر انقلاب در سفر به کرمانشاه با حضور در بیمارستان از این شاعر عیادت کردند.

او که متولد 4 دی ماه 1337 در سرپل ذهاب کرمانشاه است در کودکی با عشایر سیاه چادرنشین حشر و نشر فراوان داشت و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روی کنجکاوی و تأمل و دقت از نوشته‌های روی تابلوها و اسامی خیابانها و... به خوبی فرا گرفت. وی قبل از پیروزی انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و دیداری نیز با مرتضی مطهری داشت.

وی آثار شعر و نثر ادبی متعددی دارد؛ و شاعری با سبک منحصر به فرد است که این سبک بصورت مثنوی در «کفشهای مکاشفه» جلوه کرده‌است. تمایل سبک وی به معنویت و عرفان اسلامی با فرم جدیدی از مثنوی «ملهم از مثنوی مولوی» در شعر معاصر بی‌نظیر است. این سبک تاثیر بسیار زیادی در شعر معاصر گذاشته‌است. اشعار عزیزی با عرفان اسلامی آمیختگی دارد و تمجید از اهل بیت در بیشتر آثارش موج می‌زند. عزیزی سرودن شعر را از سالهای جوانی با مجله جوانان آغاز کرد و اشعار او بارها و بارها در محضر رهبر انقلاب قرائت شد.
نکته ای که در این یادداشت قصد پرداختن به آن هست، برخورد رسانه های خارجی فارسی زبان همچون بی‌بی‌سی فارسی با این شاعر بزرگ معاصر است. البته این برخورد صرفا با احمد عزیزی صورت نگرفته از این تیپ برخوردها با امثال مرحوم قیصر امین پور و حمید سبزواری سالار شعرای معاصر ایران از سوی این رسانه صورت گرفته است.

بی‌بی‌سی همیشه در برخورد با امثال عزیزی ها چند سیاست را عملیاتی کرده است. اول آنکه سعی می کند سطح هنر آنها را پایین آورده و اساسا آنها را به عنوان شاعر و یا یک هنر مند به حساب نمی آورد اما در مقابل امثال هتاکی های امثال شاهین نجفی را هنر می نامد و تریبون زنده و غیر زنده شبکه را در اختیارش قرار می دهند. دومین سیاستی که این شبکه در خصوص این تیپ شعرا و هنرمندان در پی می گیرد حکومتی جلوه دادن آن هاست که البته این مساله ذاتا مشکلی ندارد اما بی‌بی‌سی آن را به عنوان یک غیب مطرح می کند که مثلا شما پشت سر حکومت اسلامی قرار گرفته اید.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل