1136

اجرای "سفت و سخت" برجام از نوع ترامپ!

5 سال قبل

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از اجرای "سفت و سخت" برجام توسط کاخ سفید به ریاست دونالد ترامپ خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی بی توجه به همه واقعیت‌ها، با انتشار گزارشی از اجرای به اصطلاح "سفت و سخت" برجام توسط کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با انتشار تیتر «تاکید کاخ سفید بر "اجرای سفت و سخت برجام"»، این گونه می‌نویسد: «دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه در بیانیه ای که در مورد عادی سازی روابط با عربستان صادر کرد بر لزوم "اجرای سفت و سخت" توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت‌ها تاکید کرده است.

این بیانیه یک روز پس از دیدار محمد بن سلمان معاون ولیعهد و وزیر دفاع عربستان با آقای ترامپ صادر می‌شود؛ دیداری که دو مقام در آن در مورد "تهدید امنیتی ایران برای منطقه" هشدار دادند.

در بیانیه روز چهارشنبه کاخ سفید به "اهمیت مقابله با فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه و در عین حال ادامه ارزیابی و اجرای سفت و سخت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)" اشاره شده است.»

این در حالی است که هر دو طرفی که در این دیدار حضور داشته‌اند، یعنی هم مقامات عربستان سعودی و هم شخص دونالد ترامپ، جزو مخالفین جدی و سر سخت برجام محسوب می‌شوند.

روابط آل سعود و کاخ سفید پس از امضای برجام تا کنون چندان مانند سابق نبوده است و دلیل آن تنها مخالفت با برجام و اعتراضی است که عربستان به دولت آمریکا از بابت امضای این توافق با ایران داشته است.

ترامپ نیز بارها چه قبل از انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و در زمان تبلیغات و چه پس از پیروزی در این انتخابات، رسماً و آشکارا مخالفت‌های خود با برجام را ابراز کرده است و علاوه بر خود او، مقامات نزدیک به ترامپ نیز بر این گونه عقاید وی تأکید کرده‌اند.

خود بی‌بی‌سی تأکید می‌کند که رئیس جمهوری امریکا بارها و در برهه‌های زمانی مختلف، برجام و توافق هسته ای با ایران را، یکی از "بدترین معاملات بین المللی" توصیف کرده است.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در همین رابطه می‌گوید: "در این زمینه خاص، رئیس جمهور هنگامی که پای توافق هسته ای ایران در میان بود به شکلی بسیار بسیار قاطع و صریح مخالفت خود را با توافق و پیامدهای آن بیان داشت. فکر می‌کنم او همچنان ادامه خواهد داد تا اطمینان حاصل شود مردم آمریکا به روشنی در جریان موضع او در قبال توافقنامه‌هایی که دولت پیشین امضا کرده و اینکه چرا با این توافقنامه‌ها مخالف می‌کند قرار بگیرند. لذا اقدام رئیس جمهور در دادن هشدار رسمی به ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا مردم آمریکا برای تغییر، رأی دادند و این هم یکی از آن مواردی بود که رئیس جمهور خیلی به صراحت بیان می‌داشت."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل