1137

نگاه بی‌بی‌سی به مجازات مجرمین چهارشنبه سوری

5 سال قبل

هم رسانی

   مجازات اجتماعی خاطیان چهارشنبه سوری در مشهد

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به تعیین مجازاتی اجتماعی برای مجرمین چهارشنبه آخر سال در مشهد واکنش نشان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی تعیین مجازاتی اجتماعی برای مجرمین و خاطیان چهارشنبه آخر سال در مشهد، با انتشار گزارشی به این موضوع واکنش نشان داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این رابطه با اعلام تیتر «مجازات جاروکشی برای بازداشتی‌های چهارشنبه‌سوری»، نوشته است: «بازداشت‌شدگان مراسم چهارشنبه سوری در مشهد با وادار شدن به جاروکشی در خیابان‌ها مجازات شدند.

هادی شریعت یار، معاون دادستان مشهد گفته است که در جریان مراسم چهارشنبه سوری ۸۰ نفر به اتهام اخلال در نظم در مشهد دستگیر شدند.

او گفت بازداشت‌شدگان "به منظور آگاهی از میزان خساراتی که به سطح شهر و اموال عمومی و خصوصی وارد آورده بودند، به این مناطق آورده شدند و مدتی به پاکسازی محل پرداختند."

به گفته معاون دادستان مشهد بازداشت‌شدگان امسال چهارشنبه سوری در مشهد در سال‌های آینده نیز قبل از چهارشنبه سوری بازداشت شده و پس از مراسم آزاد خواهند شد.»

این در حالی است که بی‌بی‌سی بارها چه امسال چه سال‌های گذشته از فرصت چهارشنبه آخر سال به عنوان تیری که می‌توان آن را به سمت دو هدف پرتاب کرد، بهره برداری کرده است.

از طرفی تلاش کرده است تا با پرداختن به سابقه تاریخی جشن مردم ایران در این روز و به میان آوردن مباحث تاریخی برای "چهارشنبه سوری"، به برنامه‌های خطرساز و غیر فرهنگی که برخی در این روز انجام می‌دهند و نه تنها برای خود بلکه برای سایر مردم آسیب به همراه دارند، جامه موجه بپوشاند و در مقابل هر گونه مقابله انتظامی و امنیتی با این برنامه‌ها، از جمله مداخله پلیس کشور در برخی حوزه‌ها را ناشی از علاقه حکومت به صلب آزادی جامعه نشان دهد.

به همین دلیل حتی در گزارش‌هایی بازداشت این گونه مجرمین و خاطیان در جریان چهارشنبه آخر سال را مقابله حکومت جمهوری اسلامی با آزادی جوانان و مردم ایران و همچنین مقابله با فرهنگ و تاریخ اصیل ایرانی نشان داده است.

اما هدف دوم از جایی شروع می‌شود که این اتفاقات به هر دلیلی در جریان مراسم "چهارشنبه سوری" در ایران می‌افتد؛ عده ای در اثر انفجار مواد منفجره و محترقه مجروح می‌شوند و یا جانشان را از دست می‌دهند، خانه‌هایی ویران می‌شود و ... و این زمان وقتی است که این شبکه سلطنتی انگلیسی وارد عمل شده و این بار با پرداختن به این موضوعات، ضمن این که خود را دلسوز و نگران مردم ایران نشان می‌دهد، به سیاه نمایی در خصوص وضعیت فرهنگی، اجتماعی و امنیتی کشورمان می‌پردازد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل