1147

بی‌بی‌سی و چشم انتظاری برای ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و چشم انتظاری برای ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام

چندی پیش محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلح نظام در نشست خبری اعلام کرد تاریخ تشکیل دوره های مجمع تشخیص مصلحت نظام یک مساله قطعی و قید شده در قانون نیست و زمان فعالیت آن با مجلس خبرگان رهبری و ریاست جمهوری که زمان مشخصی دارند تفاوت دارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب تا پایان امسال حکم جدیدی برای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام صادر نمی کند و صدور احکام جدید در سال آینده خواهد بود.

رضایی افزود: شایعات مطرح شده در این زمینه صحت ندارد و رهبر معظم انقلاب نیز هنوز تصمیمی در این زمینه نگرفته اند.

وی در خصوص ریاست جلسات مجمع بیان داشت: جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت الله موحدی کرمانی در حال برگزاری است و مشکلی در حل و فصل امور و جلسات نداریم.

در این بین عدم صدور احکام جدید اعضای مجمع تشخیص مصلحت بی‌بی‌سی فارسی را به دلشوره انداخته است و این شبکه را به ارائه تحلیل هایی در خصوص چرایی عدم صدور احکام جدید توسط رهبری واداشته است. بی‌بی‌سی در همین زمینه در یادداشتی تحت عنوان "چرا آیت الله خامنه ای جایگزین هاشمی رفسنجانی در مجمع را در اسفند منصوب نکرد؟" سعی در تحلیل این امر دارد. که البته چون در ارائه تحلیل های بی‌بی‌سی در این خصوص اغراض سیاسی مطرح است این شبکه را مجبور به آسمان و ریسمان بافتن کرده است.

بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشتش اینگونه می نویسد: "رهبر جمهوری اسلامی ایران، از سویی ممکن است درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی را فرصتی برای همسو کردن بیشتر ترکیب مجمع با خود بداند. به ویژه آنکه غیرممکن نیست دوره پنجساله بعدی، آخرین دوره ای از مجمع باشد که در دوران مسئولیت آیت الله خامنه ای تشکیل می شود که در این صورت، تصمیم گیری های آن - مثلا در تعیین تکلیف قوانین اختلافی مجلس و شورای نگهبان- از اهمیت مضاعف برخوردار خواهد بود. حتی مطابق اصل ۱۱۱ قانون اساسی، تا زمانی که دوسوم مجلس خبرگان رهبری به جمع بندی نهایی خود در مورد رهبر جایگزین برسند، شورایی سه نفره کشور را اداره می کنند که یکی از اعضایش، از فقهای شورای نگهبان به انتخاب مجمع تشخیص خواهد بود."

به نظر بی‌بی‌سی در ابتدای سال چون با کمبود سوژه مواجه است به دنبال گرفتن کره از آب می باشد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل