1150

پیروزی های عملیات موصل و دامن زدن بی‌بی‌سی به نگاه های فرقه ای

6 سال قبل

هم رسانی

   پیروزی های عملیات موصل و دامن زدن بی‌بی‌سی به نگاه های فرقه ای

با آغاز سال 2017 بیش از هر زمان دیگری بحث آینده داعش در منطقه غرب آسیا و به‌طور خاص کشورهای عراق و سوریه مطرح شده است. با نزدیک شدن به مراحل پایانی عملیات آزادسازی موصل در عراق و رقه در سوریه همگان بر این امر تاکید دارند که داعش در حال کشیدن واپسین نفس‌های خود در این دو کشور است.
آغاز عملیات آزادسازی موصل در 17 اکتبر 2016 با فرمان حیدر العبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح کشور عراق و آغاز عملیات آزادسازی رقه در 5 دسامبر 2016 توسط نیروهای سوریه دموکراتیک که تحت حمایت مستقیم آمریکا هستند، به‌وضوح نشان می‌دهند که در آینده نزدیک حیات داعش در عراق و سوریه به پایان خواهد رسید. با این وجود، اکنون این مساله مطرح است که آیا پایان خلافت خودخوانده ابوبکر بغدادی به معنای پایان داعش است؟ و یا داعش در کشورهای عراق و سوریه در چه قالبی به حیات خود ادامه خواهد داد؟ به‌طور حتم آن‌چه نمایان است و همگان بر آن اتفاق نظر دارند این است که پایان قلمرو داعش در عراق و سوریه به معنای پایان حیات این گروه تروریستی نخواهد بود و نیروهای وابسته به این گروه تروریستی در قالبی جدید به حیات خود ادامه خواهند داد.

در این بین هم شبکه بی‌بی‌سی فارسی در وب سایت خود در یادداشتی تحت عنوان "عملیات موصل و آینده سنی های عراق" در ظاهر سعی کرده به بررسی آینده این عملیات و آینده داعش در عراق بپردازد. اما با بررسی دقیق این یادداشت متوجه آن می شویم که بی‌بی‌سی با ترساندن سنی های عراق به ویژه سنی های موصل از آینده خود پس از آزاد سازی موصل از دست داعش آن ها را در مبارزه با تروریست مردد کند. بی‌بی‌سی که یکی از سیاست های همیشگی اش ایجا تفرقه بین شیعه و سنی بوده است اکنون سعی می کند مردم موصل و سنی های عراق بین دو گزینه حکومت شیعه و ذاعش قرار دهد.

بی‌بی‌سی در بخشی از یادداشت خود اینگونه می نویسد: "بطور کلی مردم از رهایی خود خوشحالند، اما بعضی از سنی ها از این بابت که رهبران شیعه در دولت عراق نخواهند یا نتوانند به اختلافات فرقه ای خود پایان بدهند، ابراز نگرانی می کنند."
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل