1151

وقتی بی بی سی سیاست اقتصاد مقاومتی را ناموفق می داند

6 سال قبل

هم رسانی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶ هجری شمسی، با تبریک ولادت حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها و عید نوروز به همه‌ی هم‌میهنان و ایرانیان بویژه خانواده‌های معظم شهیدان و ایثارگران و با آرزوی سالی همراه با برکت، امنیت و رفاه برای مردم ایران و مسلمانان جهان، سال جدید را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری کردند.

 واژه اقتصادمقاومتی برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در جمع کارآفرینان کشور مطرح شد و سپس، در مهرماه سال ۱۳۹۱، رهبر انقلاب ایده اولیه‌ای را مبنی بر تدوین سیاست‌های کلی اقتصادمقاومتی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغفرمودند. مجمعپسازماه‌هافعالیتعلمیوکارشناسی،پیش‌نویساینسیاست‌هارابهمحضررهبرانقلابتقدیمکردند،سرانجام،مقاممعظمرهبریدر۲۹بهمنماهسال۱۳۹۲سیاستهایکلیاقتصادیرابهقوایسهگانهومجمعتشخیصمصلحتنظام ابلاغ فرمودند.

نحوه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از همان ابتدا موافقان و مخالفان زیادی داشته است، در ابتدای کار، دستگاه‌های مختلف اجرایی برنامه‌ها و فعالیت‌های روزمره و همیشگی خود را به نام اقتصاد مقاومتی ارایه می‌دادند که این موضوع حتی مورد اعتراض ستاد فرماندهی نیز قرار گرفت.
در جهت تاکید بر اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، مقام معظم رهبری سال ۹۵ را تحت عنوان " اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" نامگذاری کردند تا هم حل مسایل اقتصادی را مثل بسیاری از سال‌های گذشته مورد تاکید قرار دهند و هم اینکه اقتصاد مقاومتی را از شعارزدگی دور کنند و اینسیاست‌هایمهمبهمیداناقداموعملآوردهشود.

در این بین بی بی سی فارسی از همان ابتدا در برنامه های مختلف سعی کرده است که پیاده سازی سیاست اقتصاد مقاومتی در کشور را ناموفق جلوه دهد و اصل اجرای چنین سیاستی را از اصل اشتباه قلمداد کرده است. اخیرا هم  پس اعلام شعار سال جدید از سوی رهبری و تاکید ایشان در سخنرانی ابتدای سالشان در حرم رضوی مبنی بر اجرای صحیح و دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی بی بی سی را بر آن داشته که مجددا این سیاست ها را ناموفق جلوه دهد و به همین منظور این شبکه موضوع برنامه نوبت شما خود را به همین مساله اختصاص داد و طرح سئوالاتی هم چون "آیا به نظرشما سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال‌های گذشته به نتیجه مطلوب رسیده است؟

اقتصاد مقاومتی چه تاثیری بر زندگی شما گذاشته است؟آقای خامنه‌‌ای در ادامه سخنانش که به مناسبت روز اول نوروز در مشهد بیان شد، گفت آنچه که واژه کلیدی برای آینده "تولید ملی و داخلی" است. رهبر ایران در سخنان خود پیشنهاد کرد که "واردات کالاهایی که به اندازه کافی در داخل تولید می‌شود باید حرام شرعی و قانونی اعلام شود."

نظرشما در مورد این پیشنهاد چیست؟آیا فکر می‌کنید که با جلوگیری از واردات بی‌رویه کالا می‌توان به توسعه صنایع داخلی کمک کرد؟" سعی در القا این مساله به مخاطب داشت که عملا دستیابی به اقتصاد مقاومتی یک امر غیر ممکن است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل