1157

تهدید مجدد ایران از سوی بی‌بی‌سی بر عرشه ناو آمریکایی

5 سال قبل

هم رسانی

   تهدید مجدد ایران از سوی بی‌بی‌سی بر عرشه ناو آمریکایی

بیش از پنج سال پیش بود که کسری ناجی خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در تاریخ 25 بهمن 1390 از روی عرشه ناو هواپیما بر "یو. اس. اس آبراهام لینکلن" هنگام عبور از تنگه هرمز در اوج تهدیدات نظامی ایران از سوی آمریکا گزارشی را از توانمندی های نظامی آمریکا در خلیج فارس ارائه داد و تلویحا به تهدید ایران از روی عرشه این ناو آمریکایی پرداخت.
در آن زمان این عملکرد بی‌بی‌سی با واکنش تند جناح های مختلف سیاسی در داخل همراه شد تا حدی که این شبکه را مجبور به واکنش و توجیه عمل خود کرد.

اخیرا اما بعد گذشت بیش از پنج سال از این عملکرد بی‌بی‌سی فارسی بار دیگر خبرنگار این شبکه بر عرشه ناو هواپیمابر آمریکایی هنگام عبور از تنگه هرمز اقدام به تهیه گزارش و مخابره آن می کند. در این گزارش هم بی‌بی‌سی به مانند دفعه پیش سعی می کند که قدرت نظامی آمریکا را به رخ ایرانی ها بکشد و ادبیات تهدید آمیز ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا را یادآوری کند. اما این دفعه دیگر خبرنگار این شبکه انگلیسی نمی تواند به راحتی از کنار توان نظامی ایران بگذرد. و در لابلای گزارش خود به این مساله اشاره می کند که تمام دغدغه نیروهای آمریکایی عبور سالم از تنگه می باشد.

طبق قوانین موضوعه بین المللی و عرف دیپلماسی، جمهوری اسلامی ایران مسؤول تأمین امنیت و کنترل عبور و مرور در تنگه استراتژیک هرمز است و طبیعتا نسبت به حضور نیروهای فرامنطقه ای در محدوده خلیج فارس و دریای عمان حساسیت نشان می دهد.

آمریکا و انگلیس که زمانی خود را حاکم مطلق و بلامنازع آب های خلیج فارس می دانستند، اکنون به جایی رسیده اند که با آب و تاب از لحظه خروج سالم ناوهای خود از مرزهای دریایی ایران گزارش های گوناگون تهیه کرده و به دنیا مخابره می کنند. تردیدی نیست که آن ها تحت تأثیر تهدید ایران به بستن تنگه هرمز -در صورت لزوم- و همچنین مشاهده اقتدار و سیطره نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، وادار به اتخاذ چنین رویکرد منفعلانه ای شده اند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل