1169

نگاه بی‌بی‌سی به تجاوز از نوع آمریکایی

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از قربانیان حمله شیمیای تروریست ها در سوریه

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است به تجاوز اخیر نظامی آمریکا به سوریه واکنش نشان داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، در پی حمله موشکی ایالات متحده آمریکا به سوریه، به این تجاوزگری آشکار واکنش نشان داده است.

بی‌بی‌سی در این گزارش که به اعلام خبر این تجاوز اختصاص داشت، با تلاش برای توجیه آن، نوشته است: «آمریکا می‌گوید که در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در سوریه یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را بمباران کرده است. در این حمله از موشک‌های کروز توماهاک استفاده شده است.

پنتاگون می‌گوید دو ناو آمریکایی از شرق دریای مدیترانه یک پایگاه هوایی در غرب سوریه را هدف ۵۹ فروند موشک کروز قرار داده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که پایگاه شعیرات، واقع در استان حمص، را بمباران کرده که آمریکا می‌گوید حمله شیمیایی در استان ادلب از آن پایگاه انجام شده بود.»

بی‌بی‌سی در ادامه می‌آورد: «آقای ترامپ بشار اسد را دیکتاتور خواند و او را متهم کرد که در واقعه اخیر با گاز اعصاب مردم بیگناه از جمله "کودکان زیبا" را بی رحمانه به قتل رسانده است.

دونالد ترامپ گفت: "بر سر این که سوریه از تسلیحات شیمیایی ممنوعه استفاده کرده است هیچ بحثی نیست."

ناظران می گویند فرماندهی مرکزی آمریکا که در منطقه خاورمیانه حضور نظامی دارد از سال‌ها قبل طرح‌هایی را برای حمله به دولت سوریه آماده کرده بود تا در صورت تصمیم کاخ سفید امکان اجرای فوری آن وجود داشته باشد.

سناتورهای جمهوریخواه جان مک کین و لیندزی گراهام که معمولاً از ترامپ انتقاد می‌کند با صدور بیانیه ای از این اقدام وی حمایت کرده‌اند.»

اما آیا بی‌بی‌سی که این گونه تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را موجه جلوه می‌دهد، قوانین بین المللی را نمی‌داند؟!

آیا وقتی با آگاهی به قوانین بین المللی بازهم این گونه دفاع همه جانبه این رسانه انگلیسی از تجاوزگری آمریکا را شاهد هستیم، دلیلی جز ارتباطات پشت پرده آن‌ها و دولت‌های انگلیس و ایالات متحده است؟!

تجاوز اخیر موشکی آمریکا به خاک سوریه هم از لحاظ بین المللی و از لحاظ قوانین داخلی و قانون اساسی ایالات متحده غیر قانونی شناخته می‌شود؛ چون نه با مجوز سازمان ملل متحد صورت گرفته و نه کنگره آمریکا مجوزی برای این اقدام نظامی صادر کرده است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی مفصل در کنار بسیاری دیگر از رسانه‌های این کشور به اعتراض در مورد این اقدام کاخ سفید برخواسته و با تأکید بر نقض قوانین بین المللی در این تجاوز این گونه می‌نویسد: "در سایه منشور سازمان ملل، معاهده ای که آمریکا آن را تصویب کرده، تنها در صورت تجاوز به خاک کشوری دیگر مجاز است: اینکه شورای امنیت اجازه دهد یا این اقدام برای دفاع از خود صورت گیرد. در مورد تجاوز اخیر به خاک سوریه هیچ یک از این دو مورد دیده نشده است."

"امریکن کانزروتیو" روزنامه محافظه کاران آمریکا نیز به شکلی دیگر این اعتراض را مطرح کرده و با تأکید بر نقض قانون اساسی ایالات متحده توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، نوشته است: "ترامپ با حمله به سوریه نه تنها آمریکا را به تخلف از تعهداتش محکوم کرد، بلکه قانون اساسی را نیز نقض کرد. اقدام ترامپ عبور از خطوط قرمز بود و سابقه ای را ایجاد کرد که روسای جمهور بعدی می‌توانند به واسطه آن در آینده دست به جنگ‌های غیرقانونی بزنند. این یک اقدام نادر است که در امریکا یک رئیس جمهور همزمان هم قانون اساسی را نقض کند و هم از منشور سازمان ملل تخلف کند."

اما جالب این جاست که همانطور که در ابتدا گفته شد، با وجود این که حتی رسانه‌های داخلی آمریکا به این اقدام اعتراض شدید داشته و آن را غیر قانونی می‌خوانند، بی‌بی‌سی به عنوان یک رسانه دولتی انگلیسی آن را توجیه می‌کند و به حمایت از آن برمی‌خیزد!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل