1175

خوشحالی بی‌بی‌سی برای نجات حیوانات موصل

5 سال قبل

هم رسانی

   خرس متعلق به باغ وحش موصل

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از آزادی حیوانات باغ وحش موصل ابراز خوشحالی کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً در خصوص تحولات منطقه و به ویژه درگیری‌های ناشی از فعالیت تروریست‌ها در عراق و سوریه منتشر کرده است، از آزادی حیوانات باغ وحش موصل خبر داده و از این موضوع ابراز رضایت کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «نجات آخرین بازماندگان باغ وحش موصل»، می‌نویسد: «حیوانات نجات یافته از باغ وحش موصل که در شرایط نامناسب بهداشتی و سلامتی پیدا شده بودند برای درمان و نگهداری از کشور خارج شدند.

یک شیر و یک خرس به نام‌های سیمبا و لولا، دو ماه پیش و بعد از عقب راندن گروه موسوم به دولت اسلامی ی (داعش) از منطقه‌ای در موصل پیدا شدند. نیروهای عراقی وقتی وارد یک باغ وحش خصوصی در این منطقه شدند، سیمبا و لولا را در قفس‌هایشان که زیرآوارد مدفون شده بود پیدا کردند.

یک خیریه کمک به حیوانات به نام "فور پا اینترنشنال" به یاری سیمبا و لولا آمد و آن‌ها را به اردن منتقل کرد.»

بی‌بی‌سی در ادامه می‌آورد: «باغ وحشی که سرپناه این حیوانات بود هم در جنگ برای بیرون راندن داعش از نیمه شرقی موصل از بین رفته است. بیشتر حیوانات باغ وحش از جمله شیرها، میمون‌ها و خرگوش‌ها یا در اثر جنگ کشته شده‌اند یا براثر گرسنگی مرده‌اند.

امیر خلیل، دامپزشک اتریشی - مصری و مدیر خیریه "فور پا اینترنشنال" می‌گوید، سوء تغذیه و بی‌توجهی باعث شده سیمبا و لولا دچار چندین نوع بیماری مختلف شوند. به گفته او دندان‌های هر دو آسیب دیده بوده، خرس ذات‌الریه داشته و شیر هم دچار مشکل مفصل بوده است.

دکتر خلیل ماه پیش تلاش کرد مدارک لازم را برای انتقال این حیوانات از دولت بگیرد. تا حدی هم موفق شد اما کامیون حامل حیوانات به مقصد فرودگاه، ظاهراً به دلیل کافی نبودن مدارک، در یک ایست بازرسی گیر افتاد.

کامیون نه روز کنار جاده ماند تا مدارک تکمیل شود. در این مدت سیمبا (شیر) دچار مشکل تنفسی شده بود. در نهایت دوشنبه، سیمبا و لولا به اردن پرواز کردند. دکتر خلیل قبل از پرواز به خبرنگاران گفت که این آغاز زندگی تازه‌ای برای آن‌هاست و این حیوانات دیگر نیازی نیست در میدان جنگ باشند.»

اما آیا مهم‌ترین اتفاق این روزها همین اسارت حیوانات باغ وحش موصل است؟!

آیا تنها جنایت تروریست‌ها ایجاد خطر برای این حیوانات بوده که برای آن این گونه بسیج جهانی شکی بگیرد؟!

درست است که حیوانات نیز آفریده‌های خداوند هستند و در جای خود حفظ حیات و بقای نسل آن‌ها برای بشریت ضروری است اما آیا سکوت در برابر قتل عام انسان‌ها و گزارش دادن از نجات حیوانات، رسالت یک رسانه خبری است؟!

کشف یک گور جمعی در منطقهٔ الخسفه در جنوب موصل با بش از 4 هزار جسد در آن تنها بخشی از جنایت‌ها تروریست‌های تحت حمایت غرب در موصل است که از چشم بی بی سی و امثال آن دور مانده است.

استفاده تروریست‌ها از گازهای سمی جنگی و کلُر علیه غیرنظامیان و نیروهای دولتی که در مناطق آزاد شده یرموک و متاحین ساکن بودند نیز یکی دیگر از این واقعیت‌های تلخ پنهان مانده است.

هزاران زن و دختری که در مدت اشغال این شهر به دست تروریست‌های داعش وادار به جهاد نکاح شده یا به اتهام سرپیچی اعدام شده‌اند نیز باید به این حقایق افزود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل