1182

بی‌بی‌سی و رای نه به قانون اساسی جدید ترکیه

5 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و رای نه به قانون اساسی جدید ترکیه

آن چه در همه پرسی روز یکشنبه آینده در ترکیه مطرح است یکی از دو گزینه های «آری» یا «نه» است اما میلیون ها رأی دهنده ترک در حالی رأی خود را به صندوق می ریزند که دارای انگیزه های هستند که قابل شمارش نیست.
ممکن است همه پرسی منجر به بزرگترین تغییر در نظام حاکم در ترکیه از زمان تأسیس جمهوری ترکیه جدید در بیش از یک قرن پیش شود به طوری که نظام پارلمانی به نظام ریاست جمهوری تغییر می کند.

چه بسا پرسش مطرح شده در کارت رای گیری درباره قانون اساسی باشد اما شخصیی که بر صحنه سلطه دارد شخصیت« رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه است که اگر با تغییرات موافقت شود، احتمال دارد اختیارات بی حد و حصری به دست آورد و در پست اش تا سال 2029 باقی بماند.

نظرسنجی ها اشاره به این دارد که رقابت میان موافقان و مخالفان بسیار نزدیک است البته با اندکی پیشی گرفتن هواداران موافقت با تغییر لیکن این همه پرسی شگفتی هایی را به بار می آورد.

در این بین رسانه ای همچون بی‌بی‌سی فارسی که از چند ماه پیش بر روی رفراندوم قانون اساسی در ترکیه فوکوس کرده بود اکنون سعی می کند که در جبهه مخالفین و طرفداران رای نه گام بردارد و از آری در به قانون اساسی جدید ترکیه حمایت نکند.

سئوالی که در این خصوص به ذهن متبادر می شود این می باشد که چگونه بی‌بی‌سی به عنوان رسانه ملکه انگلیس از یکی مثل اردوغان که در سال های گذشته تمام اعتبار خود را در راستای پیاده سازی اهداف غرب در منطقه به میدان آورده است حاضر نیست حمایت به عمل آورد؟ در پاسخ به این سئوال هر چند که شاید در ابتدا اینگونه تصور شود که غرب به دنبال جلوگیری از دیکتاتوری اردوغانیسم می باشد اما به واقع اینگونه نیست زیرا که اساسا ماهیت دولت های غربی بر اساس حمایت از دیکتاتورهای گوش به فرمان آن ها در منطقه شکل می گیرد و تنها می توان عدم غرب و رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی را از وی را اسلام گرا بودن اردوغان عنوان کرد. و این نشان می دهد که هر چند غربی ها حاضرند بر سر اهداف مشترک با تعامل کنند اما وی را همچنان گزینه اصلی و مناسب خود در ترکیه نمی دانند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل