1192

حمایت تمام قد بی‌بی‌سی در خصوص استفاده آمریکا از "مادر بمب ها"

5 سال قبل

هم رسانی

   حمایت تمام قد بی‌بی‌سی در خصوص استفاده آمریکا از "مادر بمب ها"

نمایندگان مجلس افغانستان خواستار تشکیل هیات حقیقت‌یاب در خصوص بررسی حمله آمریکا به مواضع داعش در افغانستان و پرتاب بزرگترین بمب‌ غیرهسته‌ای این کشور در «ننگرهار» شدند.
شماری از نمایندگان افغانستان بر این باورند که آمریکا با این اقدام «مادر بمب‌ها» را آزمایش کرده و این بمب حاوی پیام‌های هشدار دهنده آمریکا به رقیبانش بوده است.

لطیف پدرام، نماینده مردم بدخشان گفت: استفاده از این بمب با این ظرفیت بزرگ به هر منظوری که شده باشد، به لحاظ قوانین بین المللی عملی برخلاف قوانین بوده و یک جنایت است و من آن را محکوم می‌کنم.

وی با اشاره به حمله آمریکا بر مواضع ارتش سوریه، گفت: آمریکا مواضع حکومت سوریه که گروه داعش را هدف قرار می‌داد، نابود کرد؛ چگونه ممکن است که در سوریه از داعش حمایت می‌کند و در افغانستان ظاهرا علیه داعش می‌جنگند؟

در این بین بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه وابسته به دولت انگلیس از این اقدام آمریکایی ها حمایت تمام قدی صورت داده و این حرکت آن ها را در راستای نابودی داعش در افغانستان دانسته است. بی‌بی‌سی اخیرا در مطلبی به صورت مفصل به این حمله پرداخته است. بی‌بی‌سی در بخشی از این مطلب اینگونه می نویسد: "تقریبا همه مقامات و نیروهای امنیتی در منطقه به این باورند که پرتاب بزرگترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا بزرگترین نقش را در شکستن خط جنگ نیروهای داعش در اینجا داشته که حالا در منطقه محدودتری فعال اند. آنها می‌گویند اگر پرتاب این بمب و بعدتر حملات هوایی آمریکایی‌ها نباشد، امکان عملیات نظامی تقریبا صفر است." و یا در بخشی دیگری از این یادداشت بی‌بی‌سی مدعی می شود که خسارت وارد شده به مردم منطقه ناچیز بوده و اینگونه می نویسد: "به غیر از چندین خانه و درخت سوخته، خسارتی به چشم نمی‌خورد. حتی در فاصله ده ها متری محل، تمام درختان تر و تازه اند و بسیاری از خانه‌ها به جای خود."

اما سئوالی که خوب است بی‌بی‌سی به آن پاسخ دهد این است که اساسا به وجود آورنده داعش و گروه های این چنینی که بوده است؟ آیا دولتی غیر از آمریکا بوده است؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل