1200

آزادی رسانه از زبان یک رسانه دولتی

5 سال قبل

هم رسانی

   نقشه بی بی سی از آزادی رسانه در جهان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به موضوع آزادی رسانه پرداخته و ایران را در این خصوص جزو بدترین کشورهای جهان قلمداد می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، در حالی به موضوع آزادی رسانه در جهان پرداخته است که طبق معمول همیشه، وضعیت جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص، بسیار بد توصیف کرده و کشورمان را جزو بدترین‌ها در جهان معرفی می‌کند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «ایران، تاجیکستان و افغانستان در رده‌های پایین جدول جهانی آزادی رسانه‌ها»، این گونه نوشته است: «ایران، تاجیکستان و افغانستان در رده‌های پائین جدول جهانی آزادی رسانه‌ای قرار گرفته‌اند.

روز ۶ اردیبهشت (۲۶ آوریل)، سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش خود در مورد آزادی رسانه‌ای در سال گذشته میلادی شامل جدول رده‌بندی یکصد و هشتاد کشور جهان را منتشر کرد. در این جدول، افغانستان در رده ۱۲۰، تاجیکستان در رده ۱۴۹ و ایران در رده ۱۶۵ جدول جای گرفته‌اند.

این رده‌بندی براساس تخصیص امتیازهای منفی تدوین می‌شود که این سازمان براساس ارزیابی خود از آزادی رسانه‌ای در کشورهای مختلف برای هرکشوری محاسبه می‌کند. برای حداکثر میزان آزادی رسانه‌ای، امتیاز صفر و برای بدترین وضعیت امتیاز منفی ۱۰۰ در نظر گرفته شده است. در گزارش اخیر این سازمان، ایران ۶۵.۱۲ (شصت و پنج و دوازده صدم) امتیاز منفی، تاجیکستان ۵۰.۲۷ امتیاز منفی و افغانستان ۳۹.۶۲ امتیاز منفی کسب کرده‌اند.»

بی‌بی‌سی در ادامه نیز با معرفی ایران به عنوان دشمن ازادی رسانه، می‌آورد: «در این گزارش آمده است که حکومت جمهوری اسلامی ایران همچنان به شکلی خودسرانه ده‌ها روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس را با اتهاماتی جعلی مانند "اقدام علیه امنیت ملی" و حتی "فساد اخلاقی" بازداشت و زندانی کرده است. البته رده ایران در گزارش سال جاری نسبت به سال گذشته چهار درجه بهتر شده اما به گفته گزارشگران بدون مرز، دلیل آن نه بهبود شرایط رسانه‌ها در این کشور، بلکه بدتر شدن اوضاع در کشورهای دیگر بوده است.

در این گزارش آمده است که "ایران در سال گذشته نیز همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای بود و به دلیل شرایط بسیار ناگوار زندان‌ها، بسیاری از زندانیان عقیدتی و روزنامه‌نگاران برای برخورداری از ابتدایی‌ترین خواست‌های خود همچنان دست به اعتصاب غذا می‌زدنند و جان دست کم ده روزنامه‌نگار به این ترتیب به خطر افتاد."»

اما همانطور که اشاره شد در حالی بی‌بی‌سی از آزادی رسانه در جهان گزارش می‌دهد که خود یک رسانه کاملاً دولتی و وابسته به دولت و خاندان سلطنتی انگلیس است که گاهی هم شاهد همکاری‌هایش با کاخ سفید در برخی سیاست‌های مشترک با انگلیس بوده‌ایم.

 نکته دیگر قابل توجه در این جریان، این است که آیا صرف فعال رسانه ای بودن، صرف داشتن یک وبلاگ یا کانال تلگرامی و امثال آن، مصونیت قانونی و قضائی برای افراد ایجاد می‌کند؟!

آیا اگر این گونه بود سنگ روی سنگ بند می‌شد یا برعکس با توجه به گستردگی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، همه با ایجاد یک کانال و وبلاگ و به قول امثال بی بی سی با فعالیت رسانه ای، خود را از برخورد با بی قانونی‌هایشان مصون می‌ساختند؟!

حتی اگر از فعالین حوزه وبلاگ و کانال تلگرامی و ... که بی‌بی‌سی آن‌ها را جزو فعالین رسانه ای ایران محسوب می‌کند هم بگذریم، آیا یک خبرنگار و روزنامه نگار حرفه ای باید در برابر قانون یک کشور و ملت مصونیت داشته باشد و به دلیل حرفه و شغلش به خود اجازه دهد که حقوق یک سرزمین را زیر پا بگذارد؟!

اگر در دنیای غرب و به عنوان مثال در آمریکا که خود را مهد تمدن غرب معرفی می‌کند، یک رسانه و روزنامه نگار به سمت به چالش کشیدن هولوکاست حرکت کند، آزادی به او می‌دهند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل