1205

سوریه، نا کامی بزرگ رسانه انگلیسی در تاثیر گذاری بر افکار عمومی ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   سوریه، نا کامی بزرگ رسانه انگلیسی در تاثیر گذاری بر افکار عمومی ایران

بی‌بی‌سی فارسی که از سال گذشته تلاش وافری آغاز کرده بود تا افکار عمومی جامعه ایران را علیه حضور در سوریه بشوراند، حالا در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری، هیچ اعتراضی مبنی بر حضور ایران در سوریه مشاهده نمیکند.
رسانه انگلیسی تلاش میکرد که موضوع حضور ایران در سوریه را در کانون توجه افکار عمومی قرار دهد و ایران را با فشار افکار عمومی مجبور به خروج از سوریه کند.
این خط از تابستان 1395 کلید خورده است.

فی المثل در در یادداشت منتشر شده سایت بی‌بی‌سی فارسی، تحت عنوان "عکس یادگاری با ویرانه‌های سوریه، وجدان اخلاقی و اقتدار جهانی" که به قلم "امیریحیی آیت‌اللهی" نگاشته شده آمده است:
"با چاپ تصویر بدن بی‌جان کودک کُرد سوری در رسانه‌ها، موجی از همدلی و تاثر و اندوه بر جهان حاکم شد...اما در نهایت آنچه سرنوشت پناه‌جویان سوری را رقم زد ناهماهنگی در اتحادیه اروپا و آوار کردن پیامدهای بحران سوریه بر دوش چند عضو و شانه خالی کردن باقی کشورها بود. مرزهای بسیاری همچنان بسته ماند و چند کشور پذیرا هم با بروز پاره‌ای تنش‌های اجتماعی بیش از پیش برای اعمال سیاست‌های انقباضی از سوی احزاب مخالف تحت فشار قرار گرفتند."

و نویسنده به ملامت مردم ایران میپردازد:
" امسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مردمان با چهره‌های مختلف از زن و مرد و پیر و جوان در کنار خرابه‌های سرزمینی دیگر که حکومت خودشان در ویرانی آن دخالت مستقیم هم دارد، ایستادند و ژست گرفتند و عکس انداختند. نخست از خود بپرسیم که از مردمان عادی چه توقعی است، هنگامی که از قاطبه روشنفکران و هنرمندان و مراجع فرهنگی جامعه هیچ صدای اعتراضی ضد جنگ نیابتی در سوریه نمی‌شنویم یا حتی شاهد پشتیبانی از این دخالت ویرانگر هستیم؟"
تا آنجا که نویسنده با کنایه زبان به ملامت "مصطفی ملکیان" میگشاید:
"تقصیر کسانی که چهره خود را فاتحانه در برابر درد و رنج سوری‌ها قاب می‌گیرند به‌مراتب کم‌تر از روشنفکران اخلاق‌گراست که شعار تقریر حقیقت و تقلیل مرارت سر می‌دهند اما به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویی سرزمینی به نام سوریه وجود ندارد"
از سوی دیگر در مصاحبه مهرداد فرهمند با راشد الغنوشی نیز بیان میشود :
" در ایران هم اختلاف وجود دارد و حکومتی هست که بشار اسد را تأیید می کند و مخالفانی که با بشار اسد مخالفند "
بی‌بی‌سی توقع داشت که این تلاشها به اینجا بینجامد که اساسا حضور ایران در سوریه یک موضوع بحث انگیز در انتخابات ریاست جمهوری باشد و همه نامزد ها به اظهار نظر درباره آن بپردازند. 

اما این اتفاق نیافتاد و اساسا نه در مناظره و نه در شعار های هیچ یک از کاندیداها این موضوع مطرح نشد.

این ماجرا باعث شد که بی‌بی‌سی واکنش نشان دهد و تلاش کند تا با برجسته کردن اظهارات غلامحسین کرباسچی، توجه مردم را به این موضوع جلب کند.

در همین راستا جمشید برزگر در برنامه 60 دقیقه حضور یافت و تلاش کرد تا القا کند که این یک خط قرمز است :
"مسائل نظامی همیشه بخشی از مسائل انتخاباتی بوده اما برعکس یعنی تا پیش از این این سیاست مداران و احزاب و گروه های سیاسی بودند که نیرو های نظامی را به این فرا میخواندن که از مداخله در مسائل سیاسی و از جمله انتخاباتی خودداری کنند و در مواردی هم سازمان های نظامی را به مداخله مستقیم یا غیر مستقیم در انتخابات یا تاثیر گزاری بر نتیجه انتخابات معرفی میکردند حالا با توجه به حوادث منطقه ای و بحث سوریه و عراق ظاهرا این موضوع از آن طرف خط قرمز دارد تعیین میشود".
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل