1218

حمله بی‌بی‌سی به بی طرفی رهبری در انتخابات

5 سال قبل

هم رسانی

   رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی تلاش کرده است تا بی طرفی رهبری جمهوری اسلامی ایران در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را هدف حملات خود قرار دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، تلاش کرده است تا در ذهن مخاطبین خود، موضوع بی طرفی رهبری ایران اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را با تردید همراه سازد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که به قلم "جمشید برزگر" تحلیلگر ضد ایرانی خود منتشر کرده است، با استفاده از تیتر «آیا رهبر ایران در انتخابات بی‌طرف است؟»، می‌نویسد: «آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در سخنان روز یکشنبه خود، بار دیگر بر بی‌طرفی کاملش در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده اما هم‌زمان، با اشاراتی صریح به انتقاد از حسن روحانی و حمایت از ابراهیم رئیسی و تا حدودی محمد باقر قالیباف پرداخته است.

رهبر جمهوری اسلامی گفته است: "هرگز نمی‌گویم به چه کسی رأی بدهید یا ندهید." اما آیا واقعاً چنین است و او چنان سخن نمی‌گوید که مخاطب به آسانی دریابد که نظر آیت‌الله خامنه‌ای به نظر کدام یک از نامزدها نزدیک‌تر است؟

ممکن است سخنان آیت‌الله خامنه‌ای تکرار مواضع قبلی او قلمداد شود، اما بیان دوباره این مواضع، درست در اوج کارزارهای تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری و ارجاع مستقیم به شعارهای آنان، به سخنان امروز او وزن بیشتری می‌دهد زیرا چنین اظهارنظرهایی ممکن است پیامدهایی داشته باشد.»

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز می‌آورد: «نابراین، تردیدی نیست که سخنان آیت‌الله خامنه‌ای حمله ای مستقیم به یکی از شعارهای اصلی حسن روحانی قلمداد خواهد شد و دست منتقدان و رقیبان او را برای به زیر سؤال بردن عملکرد و کارنامه آقای روحانی در مهم‌ترین اقدامش بیش از گذشته باز خواهد کرد.

اما تنها این بخش از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای نیست که می‌تواند به منزله مداخله جانبدارانه او در انتخابات مطرح شود. آیت‌الله خامنه‌ای ضمن انتقاد از حسن روحانی، از اصلی‌ترین شعار نامزد رقیب او ابراهیم رئیسی به طور تمام عیار حمایت کرده است.»

رهبر معظم انقلاب در موضوعات مختلف اظهار نظر می‌کنند و این طبیعی است چون جایگاه رهبری جایگاه بی تفاوتی و سکوت بر روی بعضی از حقایق نیست، اما آیا این بیان حقایق به معنای جانبداری از یک فرد و مخالفت با یک فرد دیگر است؟!

آیا این که مردم و حتی گروه‌هایی مانند خود بی‌بی‌سی درک کرده‌اند که یک شخص بیشتر به واقعیت‌ها نزدیک است و شخصی فاصله زیادی با آن‌ها دارد، مشکل از رهبری است که نباید واقعیت‌ها را بگوید؟!

بعلاوه، نظرات ایشان در مورد انتخابات و انتخاب مردم کاملاً صریح و شفاف است و نه تنها در این دوره، در دوره‌های مختلف تکرار شده است؛ اعتقاد ایشان به تلاش خود مردم برای شناخت اصلح و انتخابش، ارزشی که رأی مردم دارد و دیگر مواردی از این دست، کاملاً گویای واقعیت‌هاست.

رهبر معظم انقلاب در آستانه انتخابات سال 1388 به صراحت می‌فرمایند: «دربارهٔ موضع رهبری در مورد انتخابات، گمانه‌زنی و شایعه و این‌ها همیشه بوده و خواهد بود. بنده یک رأی دارم، آن را در صندوق می‌اندازم. به یک نفری رأی خواهم داد، به هیچ کس دیگر هم نخواهم گفت که به کی رأی بدهید، به کی رأی ندهید؛ این تشخیص خود مردم است.»

ایشان در سال 1392 نیز در جریان برگزاری انتخابات بار دیگر نیز تأکید می‌کنند: «در نهایت، رأی مردم تعیین کننده است. آنچه که اهمیت دارد، تشخیص شما و رأی شما است. باید خودتان تحقیق کنید، ملاحظه کنید، دقت کنید، از انسان‌های مورد اعتمادتان بپرسید، تا به اصلح برسید و اصلح را انتخاب کنید. رهبری، یک رأی بیشتر ندارد. بندهٔ حقیر مثل بقیهٔ مردم، یک رأی دارم؛ این رأی هم تا وقتی که در صندوق انداخته نشود، هیچ کس از آن مطّلع نخواهد بود. حالا ممکن است آن کسانی که صندوق دست آن‌ها است، بعد باز کنند، خط این حقیر را بشناسند، بفهمند بنده به چه کسی رأی دادم؛ اما تا قبل از رأی دادن، کسی مطّلع نخواهد شد. اینجور نیست که کسی بیاید نسبت بدهد که رهبری نظرش به فلان است، به بهمان نیست. اگر چنین نسبتی داده شد، این نسبت درست نیست.»

و امسال در آستانه انتخابات سال 1396 نیز باز هم شاهد همین صراحت گفتار توسط رهبری کشورمان هستیم که می‌فرمایند: «در امر انتخابات مُرّ قانون باید عمل بشود؛ مُرّ قانون باید عمل بشود. نتیجهٔ انتخابات ملّت هرچه شد، این معتبر است، این قانون است. بنده در انتخابات‌ها دخالت نمی‌کنم؛ هیچ‌وقت به مردم نگفته‌ام و نمی‌گویم این کس را انتخاب کنید، آن کس را انتخاب نکنید. فقط یک جا بنده دخالت می‌کنم و آن جایی است که کسانی بخواهند در مقابل رأی مردم و انتخاب مردم بِایستند و با مزاحمت در مقابل رأی مردم، رأی مردم را بشکنند. هرکس بخواهد با نتیجهٔ آراء ملّت دربیفتد، بنده در مقابلش می‌ایستم. در سالهای گذشته و انتخابات‌های گذشته هم همین‌جور بوده؛ در سال ۷۶ در سال ۸۴ در سال ۸۸ در سال ۹۲؛ بعضی مقابل چشم مردم بوده و مردم مطّلع شده‌اند؛ بعضی را هم مردم مطّلع نشده‌اند امّا این حقیر در جریان قرار گرفته‌ام. در همهٔ این سال‌هایی که شمردم، کسانی بودند که می‌خواستند در مقابل انتخابات بِایستند؛ که در سال ۸۸ آشکار شد و آمدند در میدان اردوکشی کردند، و در آن سالهای دیگر جور دیگری [بود]. در همهٔ این سال‌ها بنده ایستادم و گفتم نتیجهٔ انتخابات مردم هرچه هست باید تحقّق پیدا کند؛ این آنجایی است که من در امر انتخابات دخالت می‌کنم و در مقابل مخالفین و معارضین انتخابات می‌ایستم.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل