12267

خشم افغانستانی ها از سخنان تازه ترامپ

3 سال قبل

هم رسانی

   خشم افغانستانی ها از سخنان تازه ترامپ

ظاهراً جملات تحقیرآمیز توأم با غرور رئیس جمهور آمریکا در خصوص سایر ملت ها پایانی ندارد.
در تازه ترین مورد کاخ ریاست جمهوری افغانستان (ارگ) در واکنش به اظهارات توهین‌آمیز ترامپ درباره این کشور، بیانیه‌ای را صادر کرد و خواستار توضیح بیشتری در این باره شد. در بیانیه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که: افغانستان یکی از کهن ترین ملت – دولت‌های دنیا است که در طول تاریخ از بحران‌های متعدد عبور کرده است. ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد.

این بیانیه در ادامه می‌افزاید: شراکت و همکاری ما با جهان و به‌خصوص با ایالات متحده آمریکا بر مبنای منافع متقابل و احترام متقابل است. ما از همکاری آمریکا برای تامین صلح حمایت می‌نمائیم، اما سرنوشت اساسی کشور ما در جلسات سران دول خارجی بدون حضور زعامت افغان‌ها نمی‌تواند تعیین شود. افغانستان ما با صلابت و ابهت در صحنه سیاست دنیا باقی خواهد ماند.

ارگ همچنین تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی افغانستان با درنظرداشت روابط همه جانبه میان دو دولت همکار از مجرای دیپلماتیک و دولتی خواهان صراحت و توضیحات از طرف واشنگتن در مورد اظهارات رئیس جمهور ترامپ با نخست وزیر پاکستان، شده است.

این بیانیه در پایان اعلام کرد که دولت جمهوری اسلامی افغانستان تحولات مرتبط به این مساله را به طور دوام‌دار با مردم آزاده افغانستان در میان خواهد گذاشت. رییس جمهور آمریکا چند روز قبل در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفته بود: اگر بخواهیم در جنگ افغانستان بجنگیم و پیروز شویم، می‌توانم در این جنگ طی یک هفته برنده شوم. اما من نمی‌خواهم که 10 میلیون انسان کشته شود. اگر می‌خواستم آن جنگ را برنده شوم، افغانستان از نقشه زمین حذف می‌شد و نابود می‌شد و واقعا در 10 روز پایان می‌یافت. اما من نمی‌خواهم این روش را پیش گیرم.

این سخنان رئیس جمهور امریکا با خشم افکار عمومی افغانستان مواجه شده بود. چندی پیش نیز ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفته بود که ورود شوروی به خاک افغانستان یک اقدام درست و برحق بوده است.

ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این موضوع اعلام کرد که پس از تجاوز شوروی سابق، تمام رؤسای جمهور آمریکا نه تنها این تجاوز را مورد نکوهش قرار دادند، بلکه حامی جهاد مقدس افغان‌ها باقی ماندند. میان اظهارات و برنامه رسمی این کشور تفاوت وجود دارد، به همین سبب ما از حکومت دوست ایالات متحده آمریکا به خاطر یک سلسله اظهارات، از طریق مراجع دیپلماتیک در خصوص بعضی از برنامه‌ها توضیح خواسته‌ایم.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل