12273

برخورد غیرانسانی انگلیس خبیث با خدمه نفت کشی ایرانی

3 سال قبل

هم رسانی

   نفت کش ایران در جبل الطارق

در حالی که پلیس منطقه «جبل الطارق» پیشتر مدعی شده بود نظامیان انگلیسی هنگام توقیف نفتکش «گریس 1» حامل نفت ایران از «حداقل قوه قهریّه» استفاده کرده بودند اما ناخدای این نفتکش روایت جدیدی را از این عملیات افشا کرد.
ناخدای هندی‌تبار نفتکش گریس 1 در مصاحبه با «تام بِیتمن» خبرنگار شبکه «بی. بی. سی» گفت که نیروی دریایی سلطنتی انگلستان برای توقیف این شناور غول‌پیکر از «قوه قهریه بیش از حد» استفاده کرده و به خشونت متوسل شده بود.

به نوشته وبگاه شبکه بی.بی.سی، وی که به شرط فاش نشدن نامش حاضر به مصاحبه شده بود، توضیح می‌دهد هنگامی که در حال عبور از تنگه جبل طارق بودند، درخواست رادیویی از گارد ساحلی این منطقه دریافت می‌کند مبنی بر اینکه نیروهای آنها می‌خواهند روی عرشه کشتی بیایند و به همین دلیل او نیز نردبان را پایین فرستاد.

اما پیش از اینکه کسی از نردبان بالا بیاید، یک بالگرد نظامی بدون گرفتن هیچ اجازه‌ای در «اقدامی بسیار خطرناک» به نفتکش نزدیک شده و سپس روی آن فرود آمد. وی می‌گوید نیروی دریایی سلطنتی انگلیس مانند مجرمان جنایتکار با آنها برخورد کرده و همه خدمه نفتکش را در حالتی که اسلحه روی سرشان گرفته بودند، به روی زانوهای خود نشاندند.

او ادامه می‌دهد، زمانی که نظامیان انگلیسی با سرعت به روی عرشه پخش شدند، خودش را به عنوان ناخدای نفتکش به آنها معرفی کرد اما انگلیسی‌ها بدون اینکه توجهی به صحبت‌های وی کنند، با بی‌احترامی فریاد می‌زدند و دستورهایی می‌دادند. نظامیان انگلیسی همچنین بسیار ساده و بدون ارائه هیچ حکمی گفتند که او بازداشت است.

ناخدای نفتکش به خبرنگار بی‌.بی‌.سی گفت: آنها توجهی نمی‌کردند که من مسئول آنجا بودم... هیچ قانونی نداشتند... ما 28 خدمه غیرمسلح داشتیم. من شوکه شده بودم، همه شوکه شده بودند. از آنها پرسیدم چطور با این نیروی مسلح و خشونت‌بار روی این کشتی آمدید. برای چه؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا مسئله‌ای اطلاعاتی درباره این کشتی یا محموله آن وجود داشت، گفت که او فقط دستورات کمپانی را رعایت کرده و حتی چیزی از تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه نیز نمی‌دانسته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل