12274

سقوط آزاد ارزش پول انگلیس

3 سال قبل

هم رسانی

   پوند انگلیس

به گزارش بی بی سی با افزایش احتمال خروجِ بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا، ارزش پوند به پایین‌ترین حد در ۲۸ ماه گذشته رسید. پس از روی کار آمدن بوریس جانسون نخست وزیر جدید که می‌گوید دولت او آماده خروج بدون توافق است، ارزش پوند از هفته پیش کاهش یافته است.
در معاملات جهانی بازار ارز، ارزش هر پوند استرلینگ به ۱/۲۱۵۲ دلار رسید که کمترین نسبت برابری پول ملی بریتانیا در برابر دلار از مارس ۲۰۱۷ میلادی تاکنون است.

در روندی مشابه، نرخ برابری پوند در برابر یورو هم افت کرد و در معاملات امروز ارزش هر پوند معادل ۱/۰۹۱۲ یورو شد. از آغاز نخست وزیری بوریس جانسون در هفته پیش، پوند حدود ۳.۶ سنت از ارزش خود را از دست داده است. یش از برگزاری رفراندوم تاریخی درباره "جدایی از اتحادیه اروپا" در ژوئیه سه سال پیش (۲۰۱۶) هر پوند حدود یک و نیم دلار بود.

بعد از رای منفی شهروندان بریتانیایی به ماندن در اتحادیه اروپا ارزش واحد پول این کشور در برابر دلار بیش از ده درصد سقوط کرد؛ این کاهش ارزش در سی سال اخیر بی‌سابقه بود و بیشترین افت یک روزه تاریخ این کشور را رقم زد.

به گزارش بی بی سی، بعضی از فعالان بازار گفته‌اند با خروج بدون توافق دانگلستان از اتحادیه اروپا، ارزش پوند ممکن است تا ۱/۱۸ دلار کاهش یابد؛ هر چند عده‌ای معتقدند خروج بی توافق نامحتمل است.

بوریس جانسون جایگزین ترزا می شده که طرحش برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به تصویب پارلمان نرسید و بناچار از رهبری حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری بریتانیا کنار رفت.
سه سال بعد از همه‌پرسی برگزیت، انگلستان هنوز در اتحادیه اروپا است و شمار قابل توجهی از سیاستمداران، نمایندگان پارلمان و مردم خواهان ماندن در این اتحادیه هستند. ضرب‌الاجل خروج لندن از اتحادیه اروپا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل