12279

علی رغم ادعاهای آمریکا و بی بی سی فارسی چین همچنان مشتری نفت ایران

3 سال قبل

هم رسانی

   ایران و چین

برخلاف ادعاهای ادعاهای کاخ سفید و رسانه های غربی و ضدایرانی چون بی بی سی فارسی، براساس تحقیقات انجام شده توسط سه شرکت آماری، چین حتی در ماه جولای تنها با گذشت دو ماه از پایان معافیت تحریمی ارائه شده از سوی آمریکا همچنان به واردات نفت ایران ادامه داده است.
براساس اطلاعات ارائه شده از سوی این سه شرکت که در زمینه رهگیری خطوط نفتکش‌ها فعالیت می‌کنند ماه گذشته میلادی بین 4.4 میلیون تا 11 میلیون بشکه معادل 142 تا 360 هزار بشکه در روز نفت از ایران به چین ارسال شده است. این آمار نشان می‌‌دهد که علی‌رغم تحریم‌ها چین معادل نصف مدت مشابه سال گذشته از ایران نفت وارد کرده است.

چین درحالی به واردات نفت ایران ادامه می‌دهد که روابط پکن با واشنگتن در شرایط بسیار شکننده و حساسی قرار دارد. در حالی که آمریکا در تلاش است تا با اعمال تحریم‌ها صادرات نفت ایران را به حداقل برساند. چین با توجه به تشدید تنش‌های تجاری با این کشور همچنان از ایران نفت وارد می‌کند.

براساس ارزیابی مقامات آمریکایی بیش از 50 درصد صادرات نفت ایران به مقصد چین است. چین بزرگترین واردکننده نفت ایران در جهان است و در واقع در ادامه خرید نفت ایران در حال نقض تحریم‌های آمریکا است. براساس آمارهای گمرک چین این کشور در ماه ژوئن هم به طور متوسط روزانه 210هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است. البته برخی پالایشگاه‌های چینی از ترس تحریم‌های آ‌مریکا از خرید نفت ایران خودداری می‌کنند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل