12281

بی بی سی؛ تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا

3 سال قبل

هم رسانی

   تشدید جنگ تجاری میان چین و آمریکا

به گزارش بی بی سی نگرانی سرمایه‌گذاران از بالا گرفتن جنگ تجاری آمریکا و چین باعث سقوط شدید بازارهای سهام در شرق آسیا شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ادامه بحران آفرینی های جهانی خود، اعلام کرد که تعرفه‌ واردات تقریبا تمام کالاهای چینی به آمریکا افزایش پیدا می‌کند.
پیش از آن چین در واکنش به اقدام های تجاری ضداین کشور از سوی آمریکا گفته بود که تعرفه واردات کالا از آمریکا را بالا می‌برد و مالیات‌های جدیدی برای بعضی کالاهای وارداتی وضع می‌کند.

به گزارش بی بی سی، لوییس کوجیس، رئیس بخش اقتصاد آسیا در مدرسه اقتصاد آکسفور می‌گوید: "جنگ تجاری بین آمریکا و چین به شدت بالا گرفته و سیاست مقابله به مثل دو طرف نشان می‌دهد که احتمال رسیدن به یک توافق تجاری و پایین آمدن تنش‌ها بسیار بعید است."

آمریکا اعلام کرد که روند افزایش تعرفه‌ واردات روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای چینی، از ۲۵ به ۳۰ درصد را آغاز می‌کند. این افزایش تعرفه از روز اول اکتبر (کمی بیش از یک ماه دیگر) اجرا می‌شود.

آمریکا همچنین اعلام کرد که تعرفه‌های تازه‌ای که چندی پیش روی ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی وضع کرده بود، از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. افزایش تعرفه‌ واردات این کالاها از ماه سپتامبر شروع می‌شود.

دو اقتصاد بزرگ دنیا در طی یک سال گذشته درگیر جنگی تجاری شده‌اند که در آن هر دو طرف به صورت متقابل تعرفه کالاهای وارداتی همدیگر را بالا و بالاتر می‌برند.

آقای ترامپ چین را متهم به تجارت ناعادلانه و دزدی "مالکیت فکری و معنوی" می‌کند. در مقابل چین آمریکا را به تلاش برای متوقف کردن رشد و توسعه اقتصادی خود متهم می‌کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل