12290

پاسخ سفیر ایران به عصبانیت انگلیس

3 سال قبل

هم رسانی

   حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن ساعتی پیش در صفحه توئیترش درباره دیدار با وزیر خارجه انگلیس نوشت: «در جلسه امروز با وزیر خارجه انگلیس، تاکید شد که اقدام مقامات انگلیس علیه نفتکش حامل نفت ایران خلاف حقوق بین الملل بود.
تحریمهای اتحادیه اروپا قابل تعمیم به کشورهای ثالث نیست.علیرغم تهدیدات بیشمار آمریکا،نفتکش نفت خود را در دریا به یک ‌شرکت خصوصی فروخت و تعهدی را هم نقض نکرده است.»

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اخیرا در اظهاراتی از فروش نفت آدریان دریا در دریا خبر داده بود. موسوی درباره تخلیه محموله نفتکش آدریان دریا عنوان کرده بود: از همان ابتدا اعلام کردیم مقصد را ما تعیین می‌کنیم و همین کار را نیز انجام دادیم و ما محموله را در سطح دریا فروختیم و اقدامات حقوقی، سیاسی و دیپلماتیکی که لازم بود این نفتکش به راه خود ادامه دهد و محموله اش را تا آخر به مقصد برساند نیز انجام شده است.

دومینیک راب، وزیر خارجه انگلستان دیروز از ایران برای آنچه که 'نقض تضمین' خودداری از انتقال محموله نفتکش "آدریان دریای یک" به سوریه خوانده شد انتقاد کرد و سفیر ایران در لندن را احضار کرد. در بیانیه‌ای که وزارت خارجه این کشور منتشر کرد آمده: "الان روشن است که ایران تضمین‌ها را نقض کرده و این نفت به سوریه و رژیم قاتلش منتقل شده است." این ادعا در حالی بود که پیشتر و همزمان با آزادی نفت کش ایرانی، مقام های ایرانی دادن هرگونه تضمین به انگلستان را در خصوص عدم فروش نفت این نفت کش بر اساس خواست کشورهای غربی را رد کرده بودند. 

نیروی دریایی انگلستان نفتکش "گریس یک" را به دستور آمریکا و به منظور افزایش فشارها به ایران حدود ۴۵ روز توقیف کردند؛ با ادعای اینکه بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا به سوریه نفت می‌برده است. پس از اقدام متقابل ایران در توقیف نفت کش انگلیسی در خلیج فارس انگلستان مجبور به رفع توقیف گریس یک شد. نام این نفتکش چند روز بعد به آدرین دریای یک تغییر کرد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل