1232

نگاهی به سخنان جالب توجه جرمی کوربن در اندیشکده چتم هاوس

5 سال قبل

هم رسانی

   نگاهی به سخنان جالب توجه جرمی کوربن در اندیشکده چتم هاوس

جرمی کوربین در جریان سخنرانی اش در اندیشکده چتم هاوس گفت: جهان به ‌ویژه خاورمیانه مواجه بابی ثابتی گسترده است و ظهور گروه تروریستی داعش سبب شده است که بار دیگر در رابطه با نحوه مقابله با عوامل تهدیدکننده موجود به بازاندیشی بپردازیم.
وی افزود: رهیافت کنونی برای مقابله با عوامل تهدیدکننده و تروریستم از جمله رهیافت اولویت به کارگیری از 'بمب' در مناقشات که دولت آمریکا و نیز محافظه‌کاران در انگلیس معتقد به آن هستند، دیگر کار نمی‌کند. 

رهبر حزب کارگر بیان داشت: سیاست تغییر رژیم با استفاده از ابزار نظامی در افغانستان، عراق، لیبی و سوریه و نیز مداخله غرب در افغانستان، سومالی و یمن شکست خورده است و هم اینک ( این سیاست ها و مداخلات) جهان را به مکانی خطرناک تر مبدل ساخته اند. وی گفت: واقعیت این است که 'جنگ علیه ترور' که این مداخلات از آن نشات گرفته اند، شکست خورده است. رهبر حزب کارگر افزود: این مداخلات نه تنها سبب افزایش امنیت ما در خانه نشده بلکه سبب بی ثباتی و ویرانی در بیرون از خانه ما شده و لازم است که دوباره مورد بازاندیشی قرارگیرند. 

جرمی کوربین همچنین در جریان اظهاراتش گفت که روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ در آمریکا و به‌ویژه اظهارات ترامپ در مورد کره شمالی و مخالفتش با برجام، جهان را بیشتر خطرناک کرده است.

وی گفت: رییس جمهوری جدید آمریکا به نظر می رسد که به خطرات کنونی در جهان ، با تشدید رویارویی با کره شمالی، حمله موشکی یک جانبه به سوریه، مخالفت با توافق هسته ای دولت اوباما با ایران و نیز حمایت از مسابقه تسلیحات هسته ای جدید، افزوده است.

رهبر حزب کارگر در همین ارتباط دولت محافظه‌کار انگلیس را متهم به دنباله‌روی کورکورانه از دولت ترامپ کرد و گفت: انگلیس سزاوار بیشتر از این است و 'ترزا می' نشان داد که برخوردار از یک 'رهبریت ' قوی نیست. کوربین با بیان اینکه حزب کارگر در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی هشتم ژوئن ( 18 خرداد) به دنبال بازترسیم روابط انگلیس با آمریکا و سایر متحدانش برخواهد آمد، گفت : ما به دنبال روابط نزدیک با آمریکا هستیم اما این به معنای دنباله روی از این کشور به ویژه در اقدامات نظامی نخواهد بود.

وی عنوان کرد: دولت کارگری خواهان روابط قوی و دوستانه با آمریکا است اما ترسی هم از بیان دیدگاه هایش ندارد.

رهبر حزب کارگر افزود: 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس در حال حاضر یک ائتلاف مبتنی بر 'ریسک و هرج و مرج ' با دولت ترامپ برقرار ساخته است. کوربین در همین حال بیان داشت که در صورت پیروزی حزبش در انتخابات در پیش رو، با ترامپ دیدار خواهد کرد. رهبر حزب کارگر همچنین با اشاره به حمایت حزبش از بازسازی سامانه دفاع هسته ای انگلیس موسوم به ترایدنت گفت او به دنبال استفاده از این سامانه نیست و خواهان یک خلع سلاح جهانی است.

وی بیان داشت: 'سخن گفتن از اینکه آیا اقدام به استفاده از بمب اتمی خواهم کرد یا نه یک 'پرسش غیرمعمول ' است. و درصورتی ‌که به نخست‌وزیری انگلیس برسم از انجام هر اقدامی برای حفاظت از امنیت کشور و حفظ مردم دریغ نخواهم کرد و از این لحاظ فردی صلح‌طلب نیستم.'

جرمی کوربین در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد اگر محافظه‌کاران تحت رهبری 'ترزا می' در انتخابات پارلمانی هشتم ژوئن (18 خردادماه) به پیروزی برسند، تنش‌ها در سوریه افزایش خواهد یافت.

رهبر حزب کارگر گفت: من روشن سازم که رای به 'ترزا می'در انتخابات در پیش رو می تواند منجر به افزایش درگیری ها در سوریه و تشدید درد و رنج مردم این کشور، خطر رویارویی نظامی با روسیه و افزایش ناامنی در جهان، شود.

وی افزود جنگ در سوریه تنها از طریق سیاسی و گفت‌وگو قابل‌حل است و حزب کارگر بر روی یک رهیافت برای این کشور به توافق رسیده است و از تلاش‌های سازمان ملل در چارچوب مذاکرات صلح ژنو برای حل بحران سوریه حمایت به عمل می‌آورد. رهبر حزب کارگر گفت در این مذاکرات صلح بایستی تمامی طرف ها و به ویژه کشورهای ذی نفوذ از جمله ایران حضور داشته باشند.

وی افزود: من خواهان ادامه مذاکرات صلح سوریه در چارچوب پروسه ژنو هستم. کوربین بیان داشت: حزب کارگر در کنار مردم سوریه ایستاده و از انجام تحقیقات درست در مورد جنایات جنگی صورت گرفته در این کشور و پیشبرد مذاکرات صلح ژنو حمایت به عمل می آورد.

وی افزود: هر اقدامی که برای سوریه صورت می گیرد بایستی با این معیار مورد قضاوت قرارگیرد که آیا این به پایان دادن به تراژدی کنونی در این کشور منتهی خواهد شد یا نه. رهبر حزب کارگر گفت: حتی اگر داعش به لحاظ نظامی شکست بخورد، اختلافات پایان نخواهد یافت تا زمانی که مذاکرات با حضور تمامی طرف های اصلی از جمله قدرت های منطقه ای و بین المللی صورت گرفته و دولتی فراگیر در این کشور بر سرکار آید. وی تصریح کرد: همه جنگ های جهان عاقبت با ابزارهای سیاسی به پایان رسیده اند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل