1233

رقصی که بوی مرگ می‌دهد!

6 سال قبل

هم رسانی

   رقص شمشیر سران آمریکا و عربستان سعودی

گزارش شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی از رقص شمشیر مشترک رؤسای دولت آمریکا و حکومت آل سعود، یادآوری شادی آن‌ها پس از قتل‌های مشترک در نقاط مختلف جهان است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در پی سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به عربستان سعودی، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در خبری ویژه از رقص شمشیر مشترک وی به همراه سران حکومت آل سعود گزارش داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در توضیح این گزارش تصویری خود با انتشار عنوان «رقص شمشیر ترامپ در ضیافت ریاض»، نوشته است: «دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که در اولین سفر خارجی خود به عربستان سعودی رفته، در یک ضیافت با گروهی که رقص شمشیر می‌کردند همراه شد.

در این سفر آمریکا و عربستان قراردادهایی به ارزش حدود ۳۸۰ میلیارد دلار امضا کردند که حدود یک سوم آن قرارداد تسلیحاتی است.

آقای ترامپ در جمع ۵۰ رهبر کشورهای مسلمان سخنرانی کرد. او در بخشی از سخنان خود خواستار مقابله با برداشت‌های افراطی از اسلام شد و برای گسترش برداشتی صلح‌طلبانه از اسلام ابراز امیدواری کرد.»

اما این رقص بیش تر تداعی کننده آن شادی و پایکوبی را در ذهن‌ها ایجاد می‌کند که جنگجویان در جریان تجاوزگری‌ها و پس از به ظاهر دست یابی به یک پیروزی در اردوگاه‌های خود انجام می‌دهند و واقعیت نهفته در درون تصاویر منتشر شده از این رقص شمشیر مشترک سران آمریکا و عربستان، همین بود.

بررسی طرح‌های خشونت بار مشترکی که ایالات متحده امریکا و آل سعود به طور مشترک در نقاط مختلف جهان و منطقه به اجرا گذاشته‌اند و پیامدها و نتایج این طرح‌ها، گویای واقعیت‌هایی تلخ است که نشان می‌دهد شمشیرهایی که در دست سران این کشورها بود بیش از حد تصور به خون مردمی بی دفاع آلوده است.

تا کنون چندین هزار یمنی در اثر طرح مشترک آمریکا و عربستان سعودی جانشان را از دست داده‌اند و چندین میلیون نفر هم در بدترین شرایط انسانی زندگی می‌کنند که شاید تفاوتی با مردن نداشته باشد.

تنها در یکی از این موارد، همکاری شوم این دو کشور و کاربرد تسلیحات آمریکایی و حمله هوایی سعودی به یک مراسم تشییع جنازه در یمن، در ۸ اکتبر ۲۰۱۶، باعث کشته شدن دست کم ۱۵۵ تن و زخمی شدن بیش از ۵۲۵ نفر شد.

آیا همین همکاری باعث نشده است که امروز بر اساس آمار اعلامی سازمان‌های بین المللی مانند صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) بیش از 10 میلیون کودک یمنی نیازمند ضروری کمک‌های حقوق بشری برای ادامه حیاتشان باشند؟!

از طرفی حضور و جنایات گروه‌های تروریستی تکفیری پر تعدادی که سال‌هاست در سوریه بحرانی انسانی را رقم زده‌اند و یکی از زیباترین کشورهای منطقه را به خرابه ای بحرانی تبدیل کرده‌اند، باز هم طرح مشترکی را نشان می‌دهد که آمریکا و عربستان سعودی در رأس آن قابل مشاهده هستند.

نگاهی سطحی به مذاکراتی که به ظاهر برای بازگرداندن صلح به سوریه برگزار می‌شود، و ایستادن مشترک ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی در یک سمت از میز مذاکره که حمایت آشکار از این تروریست‌ها را دنبال می‌کند، اثباتی غیر قابل انکار بر این واقعیت تلخ است.

بگذریم از طرح‌های مشترک دیگری که این دو کشور در بحرین، ایران، افغانستان، عراق، حتی آفریقا و ... دنبال می‌کنند و نتایج آن کاملاً گویای همه چیز است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل