1239

گزارش بی‌بی‌سی از اتحاد علیه ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   تداوم اتحاد آمریکا و عربستان علیه ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی، به اتحاد این دو کشور علیه ایران پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی دیگر از اخبار خود در مورد سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به عربستان سعودی، از اتحاد این دو کشور علیه جمهوری اسلامی ایران گزارش داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «حمله شدید ترامپ و شاه عربستان به ایران»، این گونه نوشته است: «ملک سلمان، پادشاه عربستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشستی که با حضور رهبران ۴۰ کشور مسلمان در ریاض برگزار شد، به شدت ایران را مورد انتقاد قرار دادند.

پادشاه عربستان در سخنان خود ازایران به عنوان "طلایه‌دار تروریسم" نام برد و گفت: "مسئولیت ما در مقابل خدا، مردم مان و کل جهان این است که با اتحاد خود با نیروهای شیطانی و افراط گرایی مقابله کنیم."

ملک سلمان ایران را به صدورافراط گرایی اسلامی به جهان متهم کرد.

پادشاه عربستان در بخش دیگری از سخنانش گفت: "رژیم ایران از زمان انقلاب خمینی در سال ۱۹۷۹ به طلایه‌دارتروریسم جهانی بدل شده است.

دونالد ترامپ هم در سخنرانی خود در این نشست گفت: "می‌خواهم درباره ایران صحبت کنم که مسئول بی‌ثباتی درمنطقه بوده ایران به تروریست‌ها آموزش می‌دهد. دهه‌ها هست که ایران آتش جنگ‌های فرقه‌ای را شعله‌ور کرده است."

آقای ترامپ افزود: "این کشور خواستار نابودی اسرائیل است. ایران خاورمیانه را بی‌ثبات کرده است. در سوریه شاهد آن هستیم. بزرگ‌ترین قربانیان رژیم ایران، خود مردم ایران هستند. مردم ایران به خاطر حمایت رژیم ایران از افراط گرایی دچار زحمت شده‌اند. همه باید کمک کنند تا ایران منزوی شود."»

اما همانطور که پیش‌تر نیز بارها به این موضوع پرداخته‌ایم، دشمنی ذاتی ایالات متحده آمریکا و آل سعود با جمهوری اسلامی ایران و موج حق خواهی که در جهان به راه انداخته است، کاملاً آشکار و غیر قابل انکار است و این اولین بار نیست که سران این دو کشور بر علیه ایران دست دوستی و اتحاد به سمت هم دراز می‌کنند.

بر اساس گزارشی که چند وقت پیش خود بی‌بی‌سی و بسیاری دیگر از رسانه‌های جهان بر علیه ایران آن را انتشار دادند، "احمد عسیری"، مشاور وزارت دفاع عربستان سعودی و سخنگوی ائتلاف ضد یمن به سرکردگی عربستان، در مصاحبه ای با تأکید بر هماهنگی عربستان و آمریکا در سطح استراتژیک برای تداوم فشار بر ایران در سال جاری میلادی ابراز امیدواری کرده است.

همکاری‌های اطلاعاتی آمریکا و عربستان بر علیه ایران، مشارکت این دو در طرح ترور دانشمندان هسته ای کشورمان و بسیاری دیگر از عملیات‌های تروریستی اجرا شده در ایران از جمله فعالیت‌های تروریستی گروه‌هایی مثل "جیش العدل" در شرق کشور، طرح مشترک آمریکا و عربستان برای کاهش تاریخی قیمت نفت در بازارهای جهانی برای ضربه زدن به اقتصاد ایران و ...، تنها جند نمونه از این دشمنی مشترک است.

روزنامه آمریکایی واشنگتن اگزمینر به نقل از یک مقام آگاه در کاخ سفید در رابطه به همکاری ضد ایرانی ایالات متحده و آل سعود، می‌نویسد: ارتش عربستان سعودی وعده داده است در چارچوب همکاری‌های امنیتی خود با دولت جدید آمریکا، اطلاعات جمع‌آوری شده خود را درباره ایران، در اختیار نیروهای آمریکایی قرار دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل