1240

مقایسه قانون مداری و بی اخلاقی در گزارش بی‌بی‌سی

5 سال قبل

هم رسانی

   سید ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به موضوع شکایت یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اخیر کشورمان به دلیل بروز چند تخلف انتخاباتی از سوی رقیب پرداخته و این شکایت را در کنار اعتراضات سران فتنه در سال 1388 قرار داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، به بهانه شکایت حجة‌الاسلام رئیسی، یکی از نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری کشورمان به دلیل بروز چندین تخلف انتخاباتی از سوی رقیب و پیگیری این شکایت از مراجع قانونی، تلاش کرده است تا با قرار دادن این موضوع در کنار اعتراضات غیر قانونی سران فتنه پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران در سال 1388، بی اخلاقی‌های آن‌ها را موجه جلوه داده و برخورد قضایی با آن‌ها را نوعی تصمیم حزبی و سیاسی از سوی حکومت نشان دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود با انتشار تیتر «ابراهیم رئیسی در نامه‌ای به شورای نگهبان از 'تخلفات' انتخاباتی شکایت کرد»، این گونه می‌نویسد: «ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ایران در نامه‌ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، خواستار رسیدگی به "تخلفات" انتخاباتی شده است.

ستاد آقای رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی، خلاصه‌ای از نامه "سه صفحه‌ای" آقای رئیسی را منتشر کرده که در آن از آقای جنتی خواسته به "برخی تخلفات قبل و حین برگزاری انتخابات" رسیدگی شود.

در این نامه از قول ابراهیم رئیسی گفته شده است: "اینجانب با وعده‌ای که به مردم قهرمان و نجیب ایران داده‌ام، نمی‌توانم در برابر ظلم به حقوق مردم سکوت کنم؛ لذا تقاضا دارم در اجرای قانون به موارد گفته شده توجه و رسیدگی جدی شود."»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در گزارش خود ادامه می‌دهد: «نماینده اصلی اصولگرایان پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری که نتیجه آن ۳۰ اردیبهشت، اعلام شد، بیانیه‌ای صادر کرد. او در این بیانیه از مردم و رهبر ایران به خاطر برگزاری انتخابات به عنوان "حماسه باعظمت" تشکر کرد اما به حسن روحانی، برنده انتخابات تبریک نگفت.

در آن بیانیه هم به تخلفات انتخاباتی اشاره و گفته شده بود: "اگرچه حضور بانشاط و حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی کام هر ایرانی را شیرین کرد. لکن برخی بداخلاقی‌های انتخاباتی و تخلفات آشکار در قبل و حین برگزاری انتخابات از لحظات تلخ این انتخابات بود که آن را از مسیر قانون پیگیری خواهم نمود."

در روز انتخابات هم علی نیکزاد، رئیس ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی، در نامه‌ای به هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، گفته بود تخلفات انتخاباتی "از حد گزارش و شکایت گذشته" و لازم است که هیات نظارت "ورود و برخورد جدی" کند.»

اما بی‌بی‌سی در ادامه تلاش می‌کند تا با قرار دادن این موضوع در کنار اعتراضات جریان فتنه در سال 1388، به نوعی با یک تیر دو نشان را هدف بگیرد و ضمن القای این تفکر که عدم سلامت در انتخابات‌های برگزار شده در ایران کاملاً تکراری و همیشگی است، رفتار غیر قانونی سران فتنه و طرفدارانشان در سال 1388 را موجه و برخورد با آن‌ها را ناعادلانه جلوه دهد.

در ادامه این گزارش آمده است: «انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ که به ریاست حسن روحانی منجر شد، با اعتراض جدی همراه نبود، اما انتخابات قبلی آن در سال ۱۳۸۸ باعث تظاهرات گسترده معترضان در خیابان، بازداشت‌های جمعی و محاکمه و زندان طولانی فعالان سیاسی شد. مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، سران معترضان انتخابات، شش سال است که در حصر خانگی هستند.»

بی‌بی‌سی در شرایطی به مقایسه اعتراضات ستاد انتخاباتی حجة‌الاسلام رئیسی به تخلف‌های انتخابات ریاست جمهوری از سوی رقیب و اعتراضات فتنه گران در سال 1388 می‌پردازد و سعی می‌کند تا آن‌ها را مشابه و در راستای هم معرفی کند که ماهیت این دو اعتراض تفاوت‌های چشمگیری دارد که نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

حجة‌الاسلام رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی و ستاد وی، هیچ گاه از تقلب در انتخابات سخن نگفته و همواره بحث تخلف را به میان آورده‌اند در حالی که چه قبل، چه در جریان و چه بعد از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در کشورمان در سال 1388، جریان فته به طور مدیریت شده ای از تقلب یاد کرده و این تفکر را گسترش دادند.

رئیسی در مصاحبه بعد از شرکت در انتخابات با وجود همه تخلفات احتمالی از اعتماد خود به شورای نگهبان سخن گفت و با پذیرش رأی مردم به قانون مداری و اخلاق مداری خود تأکید کرد، در حالی که میرحسین موسوی هنوز انتخابات به پایان نرسیده کنفرانس خبری برگزار کرده و در حضور خبرنگاران بین المللی، خود را پیروز انتخابات دانست که در صورت اتفاقی جز این تقلب قطعی است!

فتنه گران در سال 1388 اعتراضات خود را به خیابان‌ها کشاندند و با اغتشاش، آشوب، قتل و بی قانونی امنیت یک سرزمین را به چالش کشیدند، در حالی که حجة‌الاسلام رئیسی اعتراضات خود را مستند و قانونی از طریق نهادهای مربوطه و شورای نگهبان قانون اساسی پیگیری کرده و هیچ گاه حرکتی حاشیه ساز را دنبال نکرده است.

و همه این‌ها در شرایطی روی می‌دهد که با همه ابهامات، اختلاف فعلی نفر اول و دوم انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری کشورمان حدود هفت میلیون نفر است و در سال 1388 میرحسین موسوی با رئیس جمهور منتخب مردم بیش از یازده میلیون اختلاف رأی داشته است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل