1242

عزای بی‌بی‌سی برای مشاوری که نتوانست مانع انقلاب ایران شود

5 سال قبل

هم رسانی

   "زبیگنیو برژینسکی" استراتژیست و تئوریسین

"زبیگنیو برژینسکی" استراتژیست و تئوریسین معروف آمریکایی که در دوره متلاطم دولت ۴۴ ساله جیمی کارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود، جمعه در بیمارستانی در ایالت ویرجینیای آمریکا در سن ۸۹ سالگی درگذشت.
یکی از مقاطع مهم فعالیت برژینسکی در سمت مشاور امنیت ملی آمریکا وقوع انقلاب اسلامی ایران بود. شاه ایران در مواجه با انقلاب اسلامی از آمریکا طلب کمک کرد. ایران به لحاظ استراتژیک جایگاه بسیار مهمی را در سیاست خارجی آمریکا به خود اختصاص می‌داد. ویلیام سولیوان، سفیر آمریکا در ایران، مکرراً به « پهلوی اعلام کرد که برژینسکی اطمینان خاطر داده است که آمریکا به صورت همه جانبه از ایران حمایت خواهد کرد.» در ۴ نوامبر ۱۹۷۸ برژینسکی با شاه تماس گرفت و گفت که آمریکا «تا آخرین لحظه با او خواهد بود». در همین زمان، برخی از مقامات ارشد وزارت خارجه اعلام کردند که شاه می‌بایست کشور را ترک کند، بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی جای او را خواهد گرفت. برژینسکی و جیمز شلزینگر، وزیر انرژی آمریکا (که در دوره ریاست جمهوری جرالد فورد وزارت دفاع را بر عهده داشت)، همچنان بر حمایت نظامی آمریکا از شاه جانبداری می‌کردند. حتی در آخرین روزهای منتهی به انقلاب، هنگامی که سرنوشت شاه قطعی شده بود، برژینسکی همچنان از حمله به ایران برای باقی نگاه داشتن ایران در پایگاه آمریکا، حمایت می‌کرد. کارتر نیز نتوانست در مورد استفاده صحیح از نیروی نظامی برای انجام یک کودتای آمریکایی دیگر در این کشور، تصمیم گیری کند. او همچنین به ناو هواپیمابر کانستلیشن دستور آماده باش داد اما در نهایت نتوانست مانع تغییر رژیم در ایران شود.

همانطور که مشخص است برژینسکی به شدت مخالف انقلاب مردم ایران بوده تا جایی که حتی خواهان استفاده از نیروی نظامی و پیاده کردن کودتا برای به هدف ننشستن انقلاب بوده است. مشخصا او خواهان از میان برداشتن رهبران انقلاب بوده است تا بتواند انقلاب را در ایران مهار بکند.

در این میان شبکه بی‌بی‌سی فارسی که از وی به عنوان طراح خالق و استراتژیست من در عرصه سیاست خارجی آمریکا یاد می کند در گزارش خود سعی می کند اینگونه به مخاطب بفهماند که اگر یک روزی کودتایی که برژینسکی خواهان پیاده شدن آن در ایران بود به وقوع می پیوست امروز دیگر شاهد چیزی به اسم جمهوری اسلامی نبودیم حال آنکه مردم ایران در زمان انقلاب این را ثابت کردند که در مقابل سخت تر از کودتا از خود مقاومت نشان میدهند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل