1249

چرا بی‌بی‌سی همچنان دست از رئیسی نمی کشد؟

5 سال قبل

هم رسانی

    چرا بی‌بی‌سی همچنان دست از رئیسی نمی کشد؟

اخیرا بی‌بی‌سی فارسی به بهانه انتشار اخباری مبنی بر دیدار خصوصی رهبر انقلاب با سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و تقدیر رهبری از شخص آقای رئیسی مبنی بر حضور در انتخابات در مطلبی سعی کرد شکست سید ابراهیم رئیسی در انتخابات را شکست رهبر آینده جمهوری اسلامی بنامد و تفسیر کند.
بی‌بی‌سی فارسی در بخشی از این یادداشت در این خصوص این گونه می نویسد: "اکنون احتمالا بخش مهمی از افکار عمومی در ایران، شکست انتخاباتی آقای رئیسی را اتفاقی بسیار فراتر از شکست مثلا سعید جلیلی یا محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۹۲ می دانند و بخش مهمی از این فرایند، نتیجه تلاش های ابراهیم رئیسی و حامیانش در گره زدن وی به آیت الله خامنه ای بوده است. تلاشی که البته، رفتار جانبدارانه رهبر جمهوری اسلامی ایران و نهادهای زیرنظرش در جریان مبارزات انتخاباتی هم، به تقویت آن دامن زده."

اما به واقع چرا بی‌بی‌سی فارسی به دنبال این است که شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات را شکست رهبری آینده نظام معرفی کند؟ با یک بررسی ساده این شبکه در چند ماه گذشته متوجه آن می شویم که بی‌بی‌سی به عنوان اولین رسانه ضدانقلاب از ماه ها پیش از انتخابات بحث رهبری آینده سید ابراهیم رئیسی را مطرح کرد و به آن پر و بال داد. این مساله و این رویکرد و سیاست بی‌بی‌سی در قبال آقای رئیسی از آنجایی نشأت می گرفت که بی‌بی‌سی فارسی متوجه توان مندی های اجرایی و مدیریتی شخص رئیسی در مسند تولیت آستان قدس رضوی شده بود و از طرفی هم وی به عنوان یک فرد سالم در مدیریت های پیشینش در قوه قضاییه شناخته می شد. از همین رو بی‌بی‌سی ابتدا وی را به عنوان گزینه احتمالی آینده رهبری مطرح و از طرفی شروع به پرونده سازی علیه وی کرد.

یکی از مواردی که بی‌بی‌سی روی آن دست گذاشت مطرح کردن اعدام منافقین در سال 67 و نقش داشتن وی در این اعدام ها بود این شبکه تا جایی در این مساله پیش رفت که حتی پروتکل های خود را نادیده گرفت و نقض کرد و علنا از این گروه تروریستی حمایت به عمل آورد و اعدام یک مشت تروریست را نقض حقوق بشر نامید. حال آنکه تا پیش از این، این شبکه از حمایت علنی از این گروه جنایتکار پرهیز داشت. پس از کاندیداتوری وی هم بی‌بی‌سی سعی کرد اینگونه القا کند که ایشان گزینه اصلی رهبری برای ریاست جمهوری است و احتمالا نظام تمام تلاشش را می کند که اسم او را از داخل صندوق ها بیرون بیاورد. بی‌بی‌سی در همین دوران سیاست دیگری هم داشت این شبکه شکست رئیسی در انتخابات را به معنای پایان عمر سیاسی وی تلقی می کرد.

با اعلام نتایج انتخابات ممکن است بی‌بی‌سی از این نتایج خوشحال باشد اما رای بالای آقای رئیسی به عنوان فرد دوم در انتخابات برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی که امری بی سابقه بوده است این شبکه را با این وحشت روبرو کرده است که احتمالا در دوره آینده آن نتیجه ای که این شبکه به دنبالش در انتخابات خواهد بود رقم نخواهد خورد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل