1254

چرا بی‌بی‌سی آزادسازی شهر بعاج توسط نیروهای مردمی عراق را تصرف خواند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

ارتش عراق روز یکشنبه اعلام کرد نیروی بسیج مردمی شهر «بعاج» را از اشغال گروه داعش آزاد کردند و به این ترتیب مناطق تحت کنترل داعش در شمال عراق بیشتر کاهش یافت. آزادسازی بعاج بخشی از عملیات برای بازپس گیری شهر موصل به شمار می رود.
هشت ماه از آغاز عملیات آزادسازی موصل می گذرد و عناصر داعش از اکثر بخش های این شهر غیر از بخش کوچکی در غرب رودخانه دجله بیرون رانده شده اند. فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه ای اعلام کرد نیروی هوایی عراق در عملیات آزادسازی شهر بعاج ، پوشش هوایی در اختیار نیروی بسیج مردمی قرار داد.

نیروی بسیج مردمی عراق که در مقابله با داعش نقش مهمی ایفا می کنند در خصوص آزاد سازی شهر بعاج طی بیانیه ای اعلام کرد که این شهر در عملیاتی به فرماندهی «‌ابو مهدی المهندس» آزاد شد که از فرماندهان برجسته حشدالشعبی است.

اما بی‌بی‌سی فارسی که به نظر کمی ناراحت از پیروزی های این روزهای نیروهای عراقی به ویژه حشد الشعبی در جریان آزاد سازی کامل شهر موصل است در گزارشی در این خصوص از واژه تصرف این شهر توسط تیروهای مردمی عراق استفاده کرد و در واقع آزاد سازی و باز پس گیری این شهر توسط نیروهای مردمی عراقی را تصرف نامید. این موضع بی‌بی‌سی در قبال ازاد سازی این شهر از همان دست جابجا کردن جای شهید و حلاد است که بی‌بی‌سی حرفه ای این امر می باشد.

اما به ئاقع چرا بی‌بی‌سی این چنین سیاستی را در قبال نیروهای مردمی عراق در پیش گرفته است؟ جواب به این سئوال شاید چندان سخت نباشد. بی‌بی‌سی می داند با آزاد سازی کامل شهر موصل که نیروهای بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) در آن نقش ویژه ای را ایفا کرده اند باعث قدرت یافت آن ها در عراق خواهد شد و از آنجایی که این شبکه نمی خواهد نیروهای نزدیک به ایران در این کشور قدرت بگیرند مجبور به تخریب آن ها است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل