1257

دست گل تازه آمریکا در افغانستان

5 سال قبل

هم رسانی

   حمله اشتباه جنگنده آمریکا به نظامیان افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارش اخیر خود به یکی از تازه‌ترین خیانت‌های آمریکا در قبال مردم افغانستان اذعان نموده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارش اخیر خود، با پرداختن به تحولات کشور افغانستان به یکی از تازه‌ترین خیانت‌هایی که ایالات متحده امریکا در قبال مردم این کشور و در خصوص امنیت آن‌ها انجام داده است، اذعان می‌کند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام خبر جان باختن چند مأمور نظامی افغانستان در اثر بمباران هوایی آمریکا، نوشته است: «در حمله هوایی آمریکا در ولایت جنوبی هلمند افغانستان دست‌کم ۲ پلیس افغان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. به نظر می‌رسد این نخستین "حمله ناخواسته" پس از بازگشت تفنگداران دریایی آمریکا به این ولایت در اپریل/آوریل سال جاری است.

این رویداد شب گذشته (شنبه، ۱۹ جوزا/خرداد) زمانی اتفاق افتاد که پلیس مرزی افغان مشغول گشت در ولسوالی/شهرستان نادعلی در هلمند بودند.

ارتش آمریکا و اداره محلی هلمند در بیانیه‌ای با تأیید این خبر گفته‌اند که تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

بیانیه افزوده: "مراتب عمیق تسلیت خود را به خانواده‌هایی که در این رویداد ناگوار متأثر شده‌اند ابراز می‌کنیم."

خبرگزاری رویترز شمار کشته‌های این رویداد را دست‌کم ۳ نفر گزارش کرده است.

در همین حال عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به بی‌بی‌سی گفت که ۲۰ نفر از افراد گروه طالبان حمله کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.»

این شبکه انگلیسی که در گزارش خود تلاش می‌کند تا این گونه جنایات آمریکا را اشتباهی سهوی معرفی کند، با همین هدف ادامه می‌دهد: «چند هفته پیش ۳۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا در ولایت ناآرام هلمند در جنوب افغانستان مستقر شدند.

در ماه آگست/اوت سال گذشته نیز ۱۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا به هلمند اعزام شدند.

هزارها تفنگدار دریایی آمریکا در یک و نیم دهه گذشته برای مبارزه با شورشیان در هلمند که وسیع‌ترین کشت‌زارهای خشخاش را دارد، فرستاده شدند و این ولایت شاهد شدیدترین نبردها میان نیروهای ناتو و طالبان بوده است.

ولسوالی/شهرستان‌های مهم ولایت هلمند در کنترل طالبان است و براساس گزارش‌های رسمی، بخشی از درآمد تولید مواد مخدر به گروه‌های شورشی، از جمله طالبان می‌رسد.»

اما جالب اینجاست که اشتباهات سهوی و ناخواسته نظامیان آمریکایی در افغانستان که منجر به کشته شدن مردم غیر نظامی و حتی همانند این نمونه، باعث جان باختن نظامیان افغان می‌شود، تنها به همین مورد ختم نشده و قبل از آن هم بارها و به شکل‌هایی مختلف شاهد آن بوده‌ایم.

بررسی واقعیت‌هایی از قتل عام 9 کودک افغان در استان کونار که در حال جمع کردن چوب توسط بالگردهای آمریکایی و ناتو به گلوله بسته شدند در چند سال پیش گرفته تا حمله چند وقت پیش آمریکا به بیمارستان قندوز، نشان دهنده تداوم قربانی شدن مردم بی گناه توسط افرادی هستند که ادعای مبارزه برای امنیت آن‌ها را مطرح کرده‌اند.

تعداد بالای آمار تجاوز به زنان و دختران افغان توسط نظامیان آمریکایی، قتل عام‌های دسته جمعی مردم غیر نظامی توسط آن‌ها و در نهایت تبرئه عاملین این جنایات، تصاویری که از رفتار حیوانی نظامیان آمریکایی با مردم افغان حکایت دارد و ... همگی جزو این نشانه‌های تلخ هستند.

بعلاوه در حالی بی‌بی‌سی از مناطق تحت کشت مواد مخدر به عنوان اصلی‌ترین مناطق درگیری بین طالبان و نظامیان بیگانه یاد می‌کند که نباید این نکته را فراموش کرد که غرب بعد از ورود به افغانستان و تصرف مناطق مختلف این کشور، ضمن افزایش زمین‌های زیر کشت مواد مخدر و تولید این مواد، از مسیر قاچاق و ترانزیت آن‌ها در آمدهای هنگفتی را به دست آورده است و در نتیجه از دست دادن این درآمدها می‌تواند برایشان بسیار سنگین باشد؛ بنابر این درگیری در این مناطق نه تنها به دلیل دلسوزی برای امنیت مردم افغانستان نیست، بلکه مبارزه ای برای تسلط به شریان‌های ترانزیت مواد مخدر در دنیاست.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل