1258

از بنی صدر تا روحانی؛رهبر ایران با چه چیزی مقابله می کند؟

5 سال قبل

هم رسانی

حسین باستانی که در مقاله ای زیر عنوان "از 'آتش به اختیار' تا 'بنی صدر'؛ آیت الله خامنه‌ای به کدام سو می‌رود؟" کوشیده تصویری ناکام و عصبانی از رهبر ایران نشان بدهد خودش تلویحاً به ادعاهای خود در همان متن پاسخ داده.

انتخابات دوازدهمین دوره ی ریاست جمهوری در ایران در حالی برگزار شد که فضای انتخاباتی ایران بر خلاف آن چه رهبر ایران هشدار داده بود "دو قطبی" شده بود. در این میان اما برخی مثل بی بی سی فارسی کوشیدند فضای دو قطبی انتخابات ایران را به سمتی ببرند که می خواهند. تبدیل دوگانه ی رییسی-روحانی به دوگانه ی حاکمیت-مردم اگر چه شاید به ظاهر هیچ منطقی نداشت؛ اما بهترین زمینه برای بی بی سی فارسی و بخش عمده ای از نیروهای اپوزسیون بود تا بتوانند بعد از سال ها بار دیگر بر فضای سیاسی ایران اثر بگذارند.

بالاخره باید یکی از دو سر این دو قطبی در انتخابات پیروز می شد. بر اساس شواهد پیش و پس از انتخابات بی بی سی و همفکرانش برای هر دو حالت سناریویی مشخص داشتند. اما شاید برخلاف انتظار آن ها حسن روحانی پیروز انتخابات شد. حالا بی بی سی زمینه را برای اجرای سناریوی اصلی خود فراهم می بیند.

پس از انتخابات بی بی سی فارسی می کوشد نتیجه ی انتخابات را به منزله ی شکست حاکمیت و رهبری تلقی کند. مسئله ای که البته از نگاه رهبر ایران درست عکس این ماجراست. این که رهبر ایران رأی مردم را فارق از نتیجه "رأی به اصل نظام" می داند درست نقطه ی مقابل تبلیغات بخش عمده ای از اپوزسیون است.

اما هشدار تلویحی رهبر ایران به حسن روحانی برای "دامن نزدن" به دوقطبی حاکمیت-مردم شاید خبرساز ترین مسئله پس از انتخابات باشد. با پذیرش این پیش فرض که در سال های اخیر خواسته یا ناخواسته بعضی از مسئولان حکومت ایران در برخی موارد "هم سو" با اپوزسیون رفتار کرده اند، چندان پیچیده نیست که سخنان رهبر ایران نوعی هشدار برای جلو گیری از سو استفاده مخالفان حکومت باشد. اگر چه وقتی مخالف حکومت، بی بی سی باشد، حتی این ماجرا هم برایش سوژه ای تازه می سازد.

حالا بی بی سی فارسی با استناد به همین سخنان آیت الله خامنه ای تلاش می کند او را "عصبانی" نشان بدهد. این که رهبر ایران حالا تندتر از هر زمانی به انتقاد از رییس جمهور می پردازد اما شاید نه بخاطر ناراحتی او از نتیجه ی انتخابات، بلکه بخاطر این باشد که او بیشتر از هر زمانی خطر "نفوذ" را جدی می داند.

اما حسین باستانی که در مقاله ای زیر عنوان "از 'آتش به اختیار' تا 'بنی صدر'؛ آیت الله خامنه‌ای به کدام سو می‌رود؟" کوشیده تصویری ناکام و عصبانی از رهبر ایران نشان بدهد خودش تلویحاً به ادعاهای خود در همان متن پاسخ داده.

نویسنده در این مقاله مدعی می شود که آیت الله خامنه ای در هیچ دوره ای با رییس جمهور تا آخر "کنار نیامده" ادعایی که خودش می تواند ناقض خود باشد. این که رهبر ایران بر اساس قانون اساسی وظیفه ی حراست از کلیت نظام را به عهده دارد، شاید کلید حل مسئله باشد. عمده ترین چالش دولت ها در ایران پس از انقلاب به باور بسیاری از تحلیل گران عدم ثبات در پایبندی به قانون و اسناد بالا دستی نظام بوده. مسئله ای که تقریبا پاشنه آشیل تمام دولت های جمهوری اسلامی بوده است. شاید همین خروج از ریل قانون، نقطه ی ورود رهبر ایران به چالش احتمالی با دولت هاست. چالشی بر سر منافع ملی، که رهبری نمی خواهد "قربانی" شود.

شاید محکم ترین دلیل برای اثبات این ادعا همین جمله ی حسین باستانی باشد که؛ این نوع برخورد آیت الله خامنه ای در "تمام دوره ها" وجود داشته. لابد از نگاه این تحلیل گر بی بی سی چهار رییس جمهور اخیر ایران که در دوره ی رهبری آیت الله خامنه ای سکان دار دولت بوده اند، رابطه ی یکسانی با رهبری نداشته اند. اما نقطه مشترک همه ی آن ها این بوده که هر کدام به بهانه ای از قوانین اساسی نظام "تخطی" کرده اند. مسئله ای که با واکنش تند رهبر ایران مواجه می شده.

این که هنوزدولت منتخب شروع به کار نکرده؛ سطح انتقاد از آن بالا رفته اما شاید بخاطر این باشد که حالا رهبری می خواهد دولت منتخب از ابتدا روی ریل حرکت کند. مسئله ای که پیش از این با اشکالاتی مواجه بوده.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل