1265

توئیت های ناشیانه "ترامپ" درباره قطر صدای خبرنگار بی‌بی‌سی را هم در می آورد

5 سال قبل

هم رسانی

   توئیت های ناشیانه "ترامپ" درباره قطر صدای خبرنگار بی‌بی‌سی را هم در می آورد

رئیس جمهوری آمریکا در سه توییتی که اخیرا در خصوص بحران روابط قطر و عربستان کرد، "خواسته یا ناخواسته" چراغ سبز ویژه‌ای تقدیم دولت عربستان کرد.
اینکه اینطور بی‌محابا در بحران عربستان و قطر، جانب ریاض را بگیری احتمالا از دو حالت خارج نیست؛ یا با برنامه قبلی و از روی برنامه است یا از سر ناشی‌گری و بی‌مبالاتی و کم‌تجربگی.

دونالد ترامپ رئیس جمهور جنجالی آمریکا یک روز پس از اعلام جنگ عربستان و متحدانش علیه قطر که روابطشان را قطع کردند و مرزهای زمینی، خاکی و هوایی خود را بر روی قطر بستند تا دوحه را زمینگیر کنند، آشکارا پشت قطر را خالی کرد و جانب عربستان را گرفت؛ در حالی که ریاض و دوحه هر دو متحد واشنگتن محسوب می‌شوند.
ترامپ در توییترش نوشت: «در سفر اخیرم به خاورمیانه، گفتم که دیگر نباید از ایدئولوژی افراطی حمایت مالی صورت گیرد... رهبران کشورها به قطر اشاره کردند. ببینید!». او ادامه داد: «اینکه می‌بینم سفر به عربستان و دیدار با پادشاه و 50 کشور، نتیجه داده بسیار خوب است. گفته بودند موضعی سخت در قبال حمایت از افراط‌گرایی می‌گیرند.»

ترامپ در جمله‌ای که بیشتر به مثابه چراغ سبزی برای نابود کردن قطر است، نوشت:‌ «تمام شواهد علیه قطر بود. احتمالا این آغاز پایان کابوس تروریسم است.»

برخی سیاستمداران و تحلیلگران آمریکا این نوع جانبداری ترامپ را اشتباه می‌دانند. «ریچارد هاس»‌ رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در توییترش نوشت که «حمایت از عربستان و امارات در برابر قطر و به مهم‌تر از آن ایران در یمن و فراتر از آن، ممکن است به مشغله‌ای هزینه‌زا [و غفلت‌زا] برای ایالات متحده منجر شود.» «مکس فیشر» ستون‌نویس ارشد نیویورک‌تایمز هم در توییترش در واکنش به توییت ترامپ می‌گوید: ترامپ بسادگی قطر را کنار گذاشت و تلاشی برای حل مسئله نکرد. مهمترین هدف قطر از میزبانی پایگاه آمریکا، جلب حمایت واشنگتن بود، اما حالا دوحه دید که این کار بی‌فایده است.»

این تنها سیاست مداران و تحلیل گران آمریکایی نبودند که به توئیت های ترامپ در خصوص قطر واکنش منفی نشان دادند. بلکه در این میان بهمن کلباسی خبرنگار و تحلیل ارشد شبکه بی‌بی‌سی فارسی در آمریکا در توئیتی واکنشی منفی نسبت به توئیت های ترامپ و نوع موضع گیری او در خصوص قطر از خود نشان داد. کلباسی در توئیت خود اینگونه نوشت که خبرهایی را دریافت کرده که ترامپ از وجود پایگاه نظامی آمریکا در قطر اطلاع ندارد که اینگونه علیه این کشور موضع گیری کرده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل