1271

چرا بی‌بی‌سی نمی تواند مرگ البغدادی را تائید کند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش

از هفته گذشته، گزارش هایی در مورد مرگ ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش در یک حمله هوایی در حومه رقه در برخی نشریات خارجی و به ویژه انگلیسی زبان منتشر شد.
پس از آن بود که مقامات روسی تأیید کردند در این حمله هوایی که از سوی نیروی هوایی روسیه صورت گرفته بوده است، احتمالا ابوبکر البغدادی به هلاکت رسیده؛ هرچند لاوروف بیان کرده که همچنان پیگیر صحت این موضوع از کانال های مختلف هستند. اکنون مرگ ابوبکر البغدادی که قبل از این نیز چندین بار خبر آن منتشر و بعدا تکذیب شد، صورتی جدی تر به خود گرفته است. وزیر دفاع روسیه تأیید کرده است که البغدادی در حمله هوایی روز 28 می ـ که یک جلسه رده بالا از سران داعش که در میان آنها ابوبکر البغدادی نیز حضور داشته را هدف گرفته ـ به هلاکت رسیده است؛ جلسه ای که ظاهرا در مورد چگونگی خروج نیروهای داعش از رقه به سمت مسیر موسوم به «راهروی جنوبی» به سمت دیر الزور بوده است.

اما آن چیزی که مهم می باشد واکنش برخی رسانه ها همچون بی‌بی‌سی به انتشار این خبر می باشد. بی‌بی‌سی هم راستا با ایالات متحده آمریکا و پنتاگون مرگ البغدادی را تأیید نکرده اند. این شبکه دولتی انگلیس هم راستا با رسانه های جریان اصلی در ایالات متحده با اشاره به انتشار گزارش های قبلی در مورد مرگ البغدادی بر این باور هستند که وی هنوز هم زنده بوده و به همراه دو تن از بادیگاردهای خود در بیابان های مرز رقه و موصل آواره است. اما حتی در صورت تأیید نهایی گزارش روس ها و گزارش های تأیید شده از سوی خود نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده درمورد مرگ البغدادی، اکنون به نفع ایالات متحده نیست که موضوع مرگ وی را تأیید کند. این موضوع بیش از هر چیز به دلیل حملات سنگین نیروهای آمریکایی و ائتلاف تحت هدایت این کشور در موصل و رقه است که تا کنون بنا به گزارش های حقوق بشری منجر به مرگ بسیاری از شهروندان غیر نظامی شده است.

ائتلاف آمریکا در حجم وسیعی اقدام به استفاده از تسلیحات متعارف و همچنین فسفر سفید در هر دو این شهرها کرده و در مجموع افکار عمومی به شدت در مورد مداخله آمریکا در سوریه و عراق بدبین و ناخشنود است. گزارش های میدانی از سوریه و عراق و گزارش های تأیید شده از سوی نهادهای نظامی و اطلاعاتی روسیه نشان می دهد که ایالات متحده از هفته گذشته، بارانی از فسفر سفید را بر سر رقه فرود آورده است و در عین حال به تروریست های داعش، اجازه خروج امن از این شهر به سمت «راهروی جنوبی» را می دهد که دقیقا منتهی به منطقه دیرالزور است که اکنون درگیری در آن میان داعش و نیروهای دولت سوریه و نیروهای ائتلاف آمریکا موسوم به «نظامیان معتدل» در جریان است. در نتیجه به خوبی می توان حدس زد که به جای مبارزه مؤثر با تروریسم، اکنون استراتژی آمریکا در سوریه، نوعی از تقسیم شبه بالکانی سوریه بین کردها در شمال، دولت سوریه در غرب و ائتلاف تحت هدایت خود در قسمت های نفت خیز شرق است. در نتیجه اکنون به هیچ وجه در منافع بی‌بی‌سی که هم راستا با منافع آمریکا حرکت می کند نیست که مرگ و هلاکت رهبر و سرکرده داعش را تأیید کند؛ حتی اگر گزارش های جدی و معتبری در این مورد به دست آورده باشد. همچنان شبح ابوبکر البغدادی برای آمریکا لازم است تا با ادامه حملات در سوریه و عراق به اهداف استراتژیک خود در این دو منطقه دست یابد.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل