1275

نگاهی به برخی امکانات مالی قطر در پاسخ به ادعاهای بی‌بی‌سی فارسی

5 سال قبل

هم رسانی

   نگاهی به برخی امکانات مالی قطر در پاسخ به ادعاهای بی‌بی‌سی فارسی

با آغاز تنش فزاینده در روابط کشورهای عربی وابسته به محور عربستان سعودی با قطر، بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه ای وابسته به مخالفین جمهوری اسلامی ایران و انگلستان به صورت کاملاً حساب شده دست به حمایت از رفتارهای خصمانه عربستان، بحرین، امارات عربی متحده و مصر بر علیه قطر زده است.
این رسانه در پی نشان دادن تصویری ناتوان و ضعیف از قطر در برابر این کشورها و به ویژه امکانات و ظرفیت های مالی عربستان سعودی است. با این حال اگرچه کشور قطر در مواردی دارای نقاط ضعف در برابر کشورهای عربی متخاصم با این است اما امکانات مادی قطر بر خلاف تصورات و کلیشه های ترویجی بی بی‌بی‌سی فارسی در وضعیت مناسبی قرار دارد. لذا در ادامه سعی بر آن شده است که به گونه ای کاملاً فشرده و کوتاه به سرمایه گذاری ها و امکانات ارزی قطر پرداخته شود. 

در یک دهه ی اخیر، افزایش صادرات گاز قطر موجب ایجاد ذخایر عظیمی در صندوق سرمایه ملی این کشور و سرمایه گذاری های عظیم درجهان شده است. صندوق ملی قطر یا سازمان سرمایه گذاری این کشور در میان صندوق های ملی کشورهای جهان در جایگاه چهاردهم قرار دارد. دارائی این کشور نیز به 355 میلیارد دلار می رسد.

براساس گزارش آژانس بین المللی بلومبرگ ارزش سهام متعلق به صندوق ملی قطر در بورس های جهان بیش از 90 میلیارد دلار است. سرمایه گذاری این صندوق در «بانک قطر» بیش از 20 میلیارد دلار است که نیمی از ارزش این بانک محسوب می شود. مابقی سهام این بانک متعلق به بخش خصوص است. ارزش سرمایه گذاری صندوق ملی قطر در شرکت مخابراتی «اریدو» حدود 4.8 میلیارد دلار است. دیگر سرمایه گذاری های این صندوق در بانک الرّیان و qmd و بانک اسلامی قطر است.

صندوق ملی قطر همچنین 12 میلیارد دلار در شرکت فولکس واگن و 4.1 میلیارد دلار در شرکت زیمنس آلمان سرمایه گذاری کرده است. دارائی صندوق ملی قطر در بانک بارکلیز انگلیس 2.8 میلیارد دلار و در بازرگانی گلینکور 4.5 میلیارد دلار و در شل 2.2 میلیارد دلار است. صندوق ملی قطر همچنین برای متنوع سازی سرمایه گذاری خود 5.5 میلیارد دلار در شرکت نفتی روسیه [روسنفت] و 2.1 میلیارد دلار در شرکت ساختمانی فنس فرانسه سرمایه گذاری کرده است.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل