1296

وقتی بی‌بی‌سی از فرمان "آتش به اختیار" رهبری برداشت خلاف آن می کند

5 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی‌بی‌سی از فرمان "آتش به اختیار" رهبری برداشت خلاف آن می کند

اخیرا رهبری در عید سعید فطر در خطبه نماز عید در خصوص فرمان "آتش به اختیار" بیان داشتند: "«آتش‌به‌اختیار» به معنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز است.
آنچه ما گفتیم معنایش این است که در تمام کشور، جوانها و صاحبان اندیشه و فکر، صاحبان همّت، خودشان با ابتکار خودشان، کار را -کارهای فرهنگی را- پیش ببرند، منافذ فرهنگی را بشناسند و در مقابل آنها، کار انجام بدهند؛ آتش‌به‌اختیار، به معنای بی‌قانونی و فحّاشی و طلبکار کردن مدّعیانِ‌ پوچ‌اندیش و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست." پیش از این رهبری در جمع بخشی از دانشجویان سراسر کشور آنها را افسران جنگ نرم خطاب کرد و در این خصوص فرمودند: "من به همه‌ی آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتّباً میگویم: هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌به‌اختیار. البتّه در جنگ، قرارگاه مرکزی وجود دارد که دستور میدهد، امّا اگرچنانچه رابطه‌ی قرارگاه ‌قطع شد یا قرارگاه عیبی پیدا کرد، اینجا فرمانده دستورِ آتش‌به‌اختیار میدهد. خب شما افسرهای جنگ نرمید -قرار شد شما افسران جوان جنگ نرم باشید- آنجایی که احساس میکنید دستگاه مرکزی اختلالی دارد و نمیتواند درست مدیریّت کند، آنجا آتش‌به‌اختیارید؛ یعنی باید خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، پیدا کنید، حرکت کنید، اقدام کنید."

همانطور که از این دو سخن رهبری مشخص است فرمان آتش به اختیار به هیچ عنوان به معنی بی قانونی و بی اخلاقی نیست.

اما بی‌بی‌سی فارسی به عنوان یکی از زسانه های ضد انقلاب در فاصله تقریبا بیست روزه این دو سخن تمام تلاش خود را کرد که این دستور را به نوعی به بی قانونی و هرج و مرج تعبیر و تفسیر کند. در همین راستا بی‌بی‌سی برخی از حرکات مشکوک را همچون توهین به رئیس جمهور در روز قدس را در جهت همین دستور می خواند. اما اکنون که رهبری به وضوح از قانون مداری ذیل این دستور سخن به میان می آورند آن را کوتاه آمدن شخص رهبری در مقابل شخص رئیس جمهور می خواند. حال آنکه کاملا مشخص است که از ابتدا هم رهبری چنین هدفی را دنبال نمی کردند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل