1297

سالروز فاجعه سردشت و تلاش بی‌بی‌سی برای از بین بردن نقش انگلیس

5 سال قبل

هم رسانی

   سالروز فاجعه سردشت و تلاش بی‌بی‌سی برای از بین بردن نقش انگلیس

سردشت، اولین شهر شیمیایی، سی‌امین سالگرد بمباران خود را در سکوت مجامع حقوق بشری دنیا پشت سر گذاشت. زخم سی ساله، سرفه های خشک و جان کاه، اشک تمام نشدنی حاصل سکوت مجامع بین المللی در مقابل تروریست دولتی است.
در حمله هوایی صدام در ۷ تیر۱۳۶۶ که به چهار نقطه پرازدحام شهر انجام شد 110 نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و ۸۰۰۰ تن دیگر در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و مسموم شدند. بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد. شهر سردشت اولین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما است. مجامع جهانی به دلیل نفوذ پشتیبانان صدام حسین، قادر به انجام اقدام قابل توجهی نبودند. در فروردین سال ۱۳۶۵ (۱۹۸۶) سرانجام اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به جنایات جنگی آشکار صدام حسین فقط به مصوبه‌ای در محکومیت به کارگیری سلاح شیمیایی توسط او قناعت کردند که با وتوی آمریکا بی‌اثر شد.

این فاجعه انسانی در حالی سی امین سال خود را پشت سر می گذارد که همچنان در فضای رسانه هایی همچون بی‌بی‌سی فارسی که داد حقوق بشرشان گوش فلک را کر کرده است مهجور می باشد. البته امسال بی‌بی‌سی تلاش کرد که کمی به این حادثه بپردازد اما در عین حال تمام تلاش خود را به کار گرفت تا بتواند نقش انگلیس و حمایت های این کشور از صدام حسین را از ذهن ها پا کند. بی‌بی‌سی برای آنکه بتواند حمایت های مادی و معنوی انگلیس از صدام را مخفی کند به دامن آمریکایی ها متوسل می شود و سعی می کند آمریکا را به عنوان حامی اصلی صدام حسین معرفی کند.

اما چه خوب است که بی‌بی‌سی به این سئوال پاسخ دهد که در آن زمان که این فاجعه اتفاق افتاد چگونه این خبر را پوشش داد؟ و اصلا پوشش داد؟ آیا در این سی سال برای یک بار هم سعی کرده این مساله را به سازمان های حقوق بشری معرفی کند؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل