1298

دمیدن بی‌بی‌سی در شیپور جنگ در منطقه

5 سال قبل

هم رسانی

   دمیدن بی‌بی‌سی در شیپور جنگ در منطقه

با نزدیک شدن به پایان کار داعش در موصل و کلا در عراق، بعد از جنایت های بسیاری که در حق انسان ها و سنگ ها کرد، آخرینشان انفجار مناره مسجد جامع تاریخی در موصل بود، به نظر می رسد جنگ سخت تر و پیچیده تر با داعش در رقه به زودی آغاز می شود.
پیچیده از این بابت که کسانی که در این جنگ درگیرند، طرف های متعددی هستند و احتمالات درگیری میان آنها بعد از شکست داعش در پایگاهشان در سوریه وجود دارد.
نشانه هایی که هفته پیش بعد از سقوط هواپیمای سوخو وابسته به نیروی هوایی سوریه توسط امریکا مشاهده شد، نشانه خوبی بر پیچیدگی تحولات است. این اولین حادثه در بیش از شش سال جنگ جاری در سوریه است که امریکایی ها اقدام به سرنگونی جنگنده سوری می کنند. مسکو حادثه را «خصومتی نظامی» توصیف کرد در حالی که وزارت دفاع امریکا گفت که سرنگونی این جنگنده «دفاع از خود» بوده برای این که حملاتی هوایی را علیه «نیروهای دموکراتیک سوریه» که در حال جنگ با داعش در رقه هستند، انجام داده بود.

سپس امریکایی ها دو پهپاد ساخت ایران را در حریم هوایی سوریه سرنگون کردند و ایران اقدام به شلیک موشک کروز از محدوده مرزی خود با عراق به مواضع داعش در شهر المیادین کرد. این نخستین باری بود که ایران از بعد از جنگ عراق و ایران موشک هایش را متوجه اهدافی در خارج از مرزهایش می کرد. تهران گفت که این اقدام را در واکنش به عملیات تروریستی در تهران که داعش مسئولیتشان را بر عهده گرفت، انجام داده است.

علاوه بر این، روس ها نیروهای امریکایی را متهم می کنند که حضور نظامی خود را در جنوب سوریه تقویت کرده اند، این در حالی است که اخباری مخابره شده مبنی بر این که امریکا سامانه های موشکی خود را به پایگاه التنف در مرز عراق و سوریه منتقل کرده است. به نظر می رسد این اقدام برای جلوگیری از تسلط ایران و متحدانش بر این منطقه صورت گرفته باشد تا نگذارند ایران خط مستقیم خود را از خاک خود تا دریای مدیترانه با عبور از عراق و سوریه و اتصالش به پایگاه های حزب الله در لبنان ایجاد کند.

تمام اتفاقات فوق باعث شده است که بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان "آیا خاورمیانه در آستانه یک جنگ گسترده جدید است؟" از احتمال وقوع جنگ سخن به میان بیاورد. سئوالی که در اینجا مطرح است این است که آیا بی‌بی‌سی از یکسری اهداف و تصمیامات پشت پرده خبردار است؟ و یا به دنبال امتیازدهی ایران در منطقه می باشد؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل