1299

وقتی بی‌بی‌سی آمریکا را حامی اصلی حملات شیمیایی عراق به ایران معرفی می کند

5 سال قبل

هم رسانی

   وقتی بی‌بی‌سی آمریکا را حامی اصلی حملات شیمیایی عراق به ایران معرفی می کند

اخیرا در سالروز حمله شیمیایی عراق به شهر سردشت ایران که به کشته و مجروح شدن صدها غیر نظامی انجامید بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی از اسنادی سخن به میان آورده که نقش مستقیم آمریکایی ها در این حمله را نشان می دهد.
و جالب است که همین آمریکایی هایی که به گفته بی‌بی‌سی نقش مستقیم در حمله شیمیایی به مردم سردشت داشتند امروز به بهانه احتمال استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی به دنبال حمله به این کشور هستند. 

بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت در خصوص نقش آمریکایی ها در این حمله شیمیایی اینگونه می نویسد: "حمله به سردشت، ویژه در بستری از بی تفاوتی ایالات متحده نسبت به استفاده عراق از سلاح های شیمیایی علیه ایران صورت گرفت. بی تفاوتی همراهانه ای که مدتی بعد، به بمباران شیمیایی حلبچه با بیش از ۵ هزار کشته منجر شد. حمله شیمیایی عراق به این شهر، مشخصا ۹ ماه پس از آن صورت گرفت که واشنگتن، حتی تلاش اکثریت اعضای شورای امنیت را برای صدور یک بیانیه (و نه قطعنامه) در محکومیت استفاده از سلاح های شیمایی از سوی عراق وتو کرده بود."

و یا در بخشی دیگر بی‌بی‌سی اینگونه از نقش دولت ریگان در این حمله می نویسد: "روزنامه واشنگتن پست، در گزارشی در ۴ سپتامبر ۲۰۱۳، یادآوری کرده که دولت رونالد ریگان نیز از سال ۱۹۸۳ و به دنبال تلاش های ایران برای تصرف بصره، مصمم شده بود جلوی پیروزی تهران را در جنگ بگیرد. تصمیم دولت ایالات متحده برای حمایت از عراق، در دستورالعمل امنیت ملی شماره ۱۱۴ ایالات متحده به تاریخ ۲۶ نوامبر ۱۹۸۳ توضیح داده شده، که یکی از معدود تصمیم های سیاست خارجی زمان رونالد ریگان است که هنوز طبقه بندی محرمانه دارد. واشنگتن پست به نقل از برخی از مسئولان دولتی سابق ایالات متحده نقل نوشته این دستورالعمل، تصریح داشته که باید با استفاده از "هر اقدام لازم و قانونی" جلوی شکست عراق در مقابل ایران گرفته شود."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل